Zamknij

Legionowo: Dbają o pamięć żołnierzy Armii Krajowej. Otrzymali odznaczenia

08:17, 14.04.2025 Aktualizacja: 08:32, 14.04.2025
Skomentuj Fot. UM Legionowo Fot. UM Legionowo

Anna Szwarczewska oraz Andrzej Bochacz otrzymali odznaki pamiątkowe w ramach uznania za ich działania na rzecz pamięci o niezłomnych żołnierzach AK. Odznaczenia przyznał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, a wręczyli je przedstawiciele Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej "Brzozów" - prezes, Stanisław Gołąbek oraz prezes honorowy, Wojciech Jeute.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez Urząd Miasta Legionowo, pamięć o bohaterach i wspólna troska o lokalną historię łączą ludzi – niezależnie od ich codziennych ról. Potwierdzają to Anna Szwarczewska i Andrzej Bochacz, których działania zostały właśnie docenione przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Oboje otrzymali odznakę pamiątkową „Za zasługi dla ŚZŻAK” – za zaangażowanie, które wykracza poza służbowe obowiązki i wpisuje się w codzienne budowanie wspólnoty opartej na wartościach.

Kim są Anna Szwarczewska i Andrzej Bochacz?

Anna Szwarczewska, kierująca Wydziałem Kultury i Komunikacji Społecznej w legionowskim ratuszu, od lat dba o to, by pamięć o żołnierzach AK nie zginęła. Dzięki współpracy z Zespołem Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” i Muzeum Powstania Warszawskiego, historia staje się żywa i obecna – nie tylko w oficjalnych obchodach, ale też w miejskich projektach kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych. Jej działania to przykład, jak lokalna administracja może realnie wspierać dziedzictwo narodowe i inspirować młodsze pokolenia do poznawania własnych korzeni.

Andrzej Bochacz natomiast udowadnia, że sztuka ma moc łączenia. Jego witrażowa pracownia „12U” i działania Stowarzyszenia easy-Art pozwalają mieszkańcom Legionowa – niezależnie od wieku czy sprawności – współtworzyć „mozaikową” pamięć miasta. Projekt „Legionowskie Mozaiki Historycznej Pamięci” to nie tylko forma integracji społecznej, ale też oryginalny sposób na zakorzenienie historii w przestrzeni publicznej – poprzez dzieła, które zostają na lata. Od 2025 r. objął stanowisko Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Legionowa.

Tego typu inicjatywy przypominają, że pamięć historyczna to nie tylko pomniki i rocznice – to codzienna praca, relacje międzyludzkie i wspólne działanie na rzecz wartości, które są fundamentem naszej tożsamości.

- podsumowują legionowscy urzędnicy.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%