Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński jest przeciwny zorganizowaniu referendum w sprawie wprowadzenia na terenie miasta tak zwanej “nocnej prohibicji”. Choć chce on wprowadzenia rozwiązań ograniczających spożycie alkoholu i wyeliminowania niepożądanych zachowań z tym związanych, jego zdaniem przeprowadzenie głosowania w tej sprawie jest zbyt kosztowne. Poza tym nie wiadomo, czy byłoby ono ważne. Chodzi o rygorystyczne zapisy ustawy o referendach. Stanowisko władz miasta jednoznacznie wybrzmiało w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych, która opublikowana została w poniedziałek (17.02).
Przypomnijmy, że z inicjatywą zorganizowania referendum w sprawie wprowadzenia na terenie Legionowa tak zwanej “nocnej prohibicji” wystąpił na początku lutego radny Rady Miasta Legionowo, Michał Kalman. Zdaniem radnego Kalmana, temat wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w określonych ramach czasowych budzi kontrowersje i powinien być rozstrzygnięty w drodze głosowania.
[ZT]135215[/ZT]
Po opublikowaniu przez Portal Legio24.pl wiadomości, która opisywała pomysł referendum w sprawie wprowadzenia na terenie Legionowa nocnego zakazu sprzedaży alkoholu, na radnego Kalmana wylała się fala krytyki i hejtu. Radny opublikował w związku z tym oświadczenie, w którym przyznał, że nie jest zwolennikiem “nocnej prohibicji”. Różnica zdań wśród mieszkańców na ten temat jest jednak powodem, aby poddać sprawę pod głosowanie.
- Żeby prohibicja odniosła skutek powinna być wprowadzona odgórnie w całym kraju. Osobiście stawiałbym na edukację w tym temacie. Jednak dość często ktoś na ulicy mówi mi, że ma żal i powinienem zagłosować "za". Nigdy wszystkim się nie dogodzi. Zagłosuję "za": źle! (bo pisior chce nam odbierać wolność); Zagłosuję "przeciwko": źle! (bo bronię pijaków). Dlatego pojawił się pomysł, by przeprowadzić referendum. Niech zdecyduje większość- tak będzie sprawiedliwie. Jak widać tak też źle.
- napisał radny, Michał Kalman w swoim oświadczeniu
Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższej wiadomości:
[ZT]135267[/ZT]
Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński nie zgadza się z argumentacją radnego, Michała Kalmana i nie wystąpi z inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie.
- Z uwagi na wysokie koszty organizacji referendum oraz rygorystyczne wymogi formalne uznania ważności tej formy wyrażania woli przez społeczność lokalną (art. 55 ustawy o referendum lokalnym), Prezydent Legionowa nie uznaje za uzasadnione, aby wystąpić w tej sprawie z inicjatywą uchwałodawczą.
- czytamy w odpowiedzi prezydenta Kiełbasińskiego na propozycję radnego, Michała Kalmana.
Jednocześnie prezydent informuje, że w porozumieniu z odpowiednimi służbami przygotowuje propozycje rozwiązań w zakresie ograniczenia spożycia alkoholu, które zostaną przedstawione Radzie Miasta. Kiedy to się stanie, na jakim etapie jest przygotowanie tych propozycji, ani czego one dokładnie dotyczą, tego Bogdan Kiełbasiński na razie nie zdradza.
Szanowny Panie,
udzielając odpowiedzi na Pana interpelację z 03 lutego 2025 r., działając na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1465 z ze zm.) w pierwszej kolejności pragnę zauważyć, że rozwiązywanie problemów związanych z nadużywaniem alkoholu jest przedmiotem zainteresowania zarówno organów stanowiących jak i wykonawczych Gminy Miejskiej Legionowo. Podejmowane w tym zakresie działania wynikają nie tylko z konieczności realizacji obowiązków wynikających z przepisów obowiązującego prawa [np. art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2151 z późn. zm.)], ale też z realizacji postulatów mieszkańców zgłaszających występowanie negatywnych zjawisk towarzyszących spożywaniu alkoholu na terenie naszego Miasta. W tym miejscu pragnę przypomnieć, że ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych było przedmiotem obrad Rady Miasta Legionowa na sesji w dniu 20 grudnia ur. Zgłoszona wówczas propozycja nie została jednak zaakceptowana.
Spotkania z mieszkańcami Legionowa oraz wielokrotnie przedstawiane stanowisko Komendy Powiatowej Policji skłaniają do podejmowania dalszych działań zmierzających do przeciwdziałania wszelkim patologiom związanym ze spożyciem alkoholu. Prezydent Legionowa w porozumieniu z odpowiednimi służbami przygotowuje propozycje rozwiązań w tym zakresie, które zostaną przedstawione Radzie Miasta. Wśród planowanych przedsięwzięć nie ma jednak czynności prowadzących do przeprowadzenia referendum gminnego w tej sprawie. Jak przewiduje bowiem ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1317 ze zm.), inicjatywa przeprowadzenia referendum lokalnego należy do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy.
Z uwagi na wysokie koszty organizacji referendum oraz rygorystyczne wymogi formalne uznania ważności tej formy wyrażania woli przez społeczność lokalną (art. 55 ustawy o referendum lokalnym), Prezydent Legionowa nie uznaje za uzasadnione, aby wystąpić w tej sprawie z inicjatywą uchwałodawczą. Jednak, zgodnie z § 15 Statutu Gminy Miejskiej Legionowo, z taką inicjatywą może wystąpić: co najmniej 3 radnych, przewodniczący rady, komisja rady, klub radnych, grupa mieszkańców gminy w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej na zasadach określonych w przepisach odrębnych, Młodzieżowa Rada Miasta Legionowo, Gminna Rada Seniorów.
Prezydent Miasta
mgr Bogdan Kiełbasiński
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz