Pracownicy administracyjni placówek oświatowych (prowadzonych przez miasto) w swojej petycji proszą władze Legionowa o powstrzymanie się od utworzenia Centrum Usług Wspólnych.
Decyzja o stworzeniu CUW budzi bardzo duże wątpliwości wśród pracowników administracyjnych we wszystkich jednostkach oświatowych w Legionowie. Uważamy, że przeniesienie tak wielu dziedzin do centralnego punktu doprowadzi do zmniejszenia liczby miejsc pracy w poszczególnych placówkach oświatowych. Dodatkowo takie rozwiązanie w sposób znaczny ograniczy autonomię szkół w zakresie zarządzania administracją, co może wprowadzić niepotrzebne komplikacje w codziennej pracy.
- czytamy w piśmie, które 5 grudnia trafiło do Urzędu Miasta Legionowo.
Jak podkreślają pracownicy administracyjni prowadzonych przez miasto szkół, przedszkoli i żłobka, choć CUW ma na celu standaryzację procesów, może to prowadzić do utraty elastyczności w reagowaniu na specyficzne potrzeby poszczególnych jednostek organizacyjnych. Każda z nich ma unikalne wymagania, których centralizacja nie jest w stanie uwzględnić w pełni, co może prowadzić do frustracji i opóźnień.
Wbrew ogólnej opinii decyzje podejmowane w centralnym punkcie będą oderwane od codziennych problemów szkół, co z pewnością spowolni procesy decyzyjne. (...) Dyrektorzy naszych jednostek są usatysfakcjonowani ze współpracy z nami, niepotrzebny im chaos i gonitwa do CUW, ponieważ nie wszystko można będzie załatwić elektronicznie. Obecnie wszystkie informacje mają w swojej siedzibie i na miejscu. Przy ogromie innych obowiązków wynikających ze specyfiki funkcjonowania swoich jednostek jest to bezdyskusyjnie zaletą!
- zwracają uwagę pracownicy placówek oświatowych w Legionowie.
W swojej petycji pracownicy legionowskiej oświaty przypominają także słowa odpowiedzialnej za edukację, zastępczyni prezydenta Legionowa, Anny Szczepłek.
Jak słusznie zauważyła Pani Anna Szczeplek, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo: „Celem CUW nie jest wygenerowanie oszczędności, a na początku funkcjonowania będzie wymagało ono dodatkowych nakładów finansowych”.
- przypominają autorzy petycji.
Ich zdaniem planowane przedsięwzięcie o takim rozmiarze wiąże się z wysokimi kosztami wdrożenia, poprzez inwestycje w technologie, szkolenia, zmianę procedur i struktury organizacyjnej.
Jak udało się dowiedzieć redakcji Portalu Legio24.pl, we wtorek (10.12) o kwestii planowanego powołania Centrum Usług Wspólnych z dyrektorami placówek oświatowych rozmawiać będzie prezydent miasta, Bogdan Kiełbasiński. Czy to spotkanie przyniesie konkretne rozwiązania, na razie nie wiadomo.
Samorządowe Centra Usług Wspólnych (CUW) to jednostki organizacyjne tworzone przez jednostki samorządu terytorialnego (JST), takie jak gminy, powiaty czy województwa. Ich głównym celem jest centralizacja i usprawnienie obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej podległych samorządowi instytucji np. szkół, przedszkoli czy ośrodków kultury. Tworzenie CUW ma prowadzić do optymalizacji kosztów, poprawy jakości usług oraz zwiększenia efektywności zarządzania publicznymi pieniędzmi.
Ewentualne powołanie Centrum Usług Wspólnych nastąpić może jedynie na podstawie uchwały Rady Miasta zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym oraz powiązanymi regulacjami prawnymi.
Do sprawy będziemy wracać.
[ZT]133860[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz