Jak czytamy w wydawanej przez legionowski ratusz gazecie Puls Miasta, w internetowej ankiecie, którą można było wypełnić od 10 do 24 października oddano w sumie 9 981 głosów. Za pomysłem wprowadzenia nocnej prohibicji opowiedziało się 9 511 ankietowanych, przeciwnych temu pomysłowi było 456.
Jeśli chodzi o przedział czasowy obowiązywania zakazu sprzedaży alkoholu, to najwięcej głosów przypadło na godziny pomiędzy 22:00 a 6:00 (9 240 głosów). Zakazu sprzedaży napojów wyskokowych między 23:00 a 6:00 chciałoby 179 ankietowanych, a między północą a 6:00 rano tylko 92.
Wyniki ankiety zostaną przedstawione radnym miejskim, którzy zdecydują o dalszych krokach tego zagadnienia.
- czytamy w informacji Urzędu Miasta Legionowo.
W ankiecie zagłosować mógł każdy i tak na prawdę nie ma możliwości weryfikacji, czy ankietowani są mieszkańcami Legionowa. Biorąc pod uwagę, że pełnoletnich legionowian jest około 40 tys., a w internetowej ankiecie wzięło udział blisko 10 tys. osób, (czyli 25% uprawnionych) wydaje się mało prawdopodobne, aby głosowali jedynie mieszkańcy. Udział w lokalnych ankietach cieszy się zwykle znacznie mniejszym powodzeniem - bierze w nich udział co najwyżej kilkaset osób.
Jak wskazują urzędnicy ratusza, analizy wykazały, że zakaz szczególnie dotknąłby przedsiębiorców prowadzących sklepy typu "Żabka" (obecnie ok. 25 w całym mieście), stacje benzynowe (5), dwa sklepy całodobowe oraz pozostałe sklepy prowadzące sprzedaż alkoholu w czasie wchodzącym w zakres analizowanych godzin (liczba tych sklepów zależy od godzin, w jakich może być wprowadzony zakaz).
Zakaz nie dotyczyłby restauracji i innych miejsc, które podają alkohol.
Od ponad 6 lat polskie samorządy mają prawo wprowadzać nocną prohibicję dzięki nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Takie przepisy zostały już uchwalone w wielu gminach, m.in. w Krakowie, Katowicach, a także w podwarszawskich miejscowościach jak Podkowa Leśna, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów, Michałowice, Raszyn i Zielonka.
Przykładowo, w sąsiednim Nieporęcie ankieta wykazała, że ponad połowa mieszkańców poparła wprowadzenie takiego zakazu, a Serock wprowadził go już w 2018 roku.
Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższej wiadomości:
[ZT]132441[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz