Zamknij

Organizacje senioralne mają moc!

Źródło: Stowarzyszenie Dobra Fala + 07:26, 18.12.2023 Aktualizacja: 16:40, 18.12.2023
Skomentuj

Seniorzy to rosnąca w szybkim tempie grupa demograficzna. Szacuje się, że obecnie osoby w wieku powyżej 60 lat stanowią ponad 25% mieszkańców Polski. Kwestię tą dostrzegają coraz częściej rządzący, lokalne władze oraz organizacje pozarządowe. W przypadku rządzących coraz częściej projektowane rozwiązania prawne biorą pod uwagę potrzeby tej grupy wiekowej. Jednakże główny ciężar działań w zakresie wsparcia i aktywizacji osób starszych kierowany jest na organizacje pozarządowe. To one w wielu przypadkach przejmują zadania administracji publicznej tworząc sieci wsparcia seniorów oraz wzmacniając relacje międzypokoleniowe.

Wśród ponad 140 tys. organizacji pozarządowych działających w Polsce, prawie 44% działa na rzecz seniorów i seniorek. Również w powiecie legionowskim znajdziemy wiele przykładów takich organizacji, zarówno działających tylko w obszarze osób starszych, jak również tych wspierających aktywność senioralną akcyjnie.

Najstarszą organizacją senioralną działającą na terenie powiatu legionowskiego jest Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów, który powstał w 1975 r. Jest to największa organizacja senioralna w Polsce. Oddział PZERI w Legionowie organizuje liczne wydarzenia, w tym imprezy plenerowe, jak cykl „Lato w ogródku”, które gromadzą uczestników w różnym wieku i umożliwiają nawiązywanie relacji międzypokoleniowych. W 2023 r. dzięki staraniom organizacji, przy ul. Husarskiej w Legionowie, powstał Klub Wabank. Seniorzy mogą uczestniczyć aktywnie w spotkaniach, gdzie mają okazję do rozmów, wspólnych gier oraz realizacji swoich pasji. PZERI w Legionowie angażuje się również w organizację Senioraliów - cyklicznej imprezy, organizowanej od 2011 r., promującej pozytywną starość.

Kolejnym przykładem dobrych praktyk jest Legionowskie Stowarzyszenie „Amicus” oraz Klub Seniora „Amicus”, które działają na terenie Parafii M.B. Fatimskiej w Legionowie. Klub Seniora „Amicus” zrzesza ponad 100 osób w wieku powyżej 60 lat, które podczas organizowanych zajęć mogą realizować swoje talenty artystyczne, posłuchać ciekawych wykładów oraz wziąć udział we wspólnych wycieczkach.

Organizacją, która bardzo aktywnie działa w obszarze osób starszych jest Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „NADZIEJA”, działające w Legionowie od 2004 roku. Stowarzyszenie prowadzi m.in. Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Senior +, Centrum Wolontariatu Seniorów i Mazowiecką Akademię Seniorów. Promuje solidaryzm społeczny, oferuje zajęcia dla utrzymania zdrowia i rozwijania umysłu. Warto wspomnieć, że Stowarzyszenie dzieli się również najlepszymi praktykami z innymi organizacjami senioralnymi. W 2022 r. opracowało wraz z lokalnym samorządem „Strategię działań miasta Legionowo na rzecz seniorów 60+ na lata 2022-2026”. Dokument ten stanowi dużą wartość, gdyż opisuje najważniejsze sfery życia seniorów i wskazuje główne obszary wsparcia.

Patrząc na działalność lokalnych organizacji senioralnych w Legionowie i powiecie legionowskim może cieszyć bogata oferta zajęć na rzecz tej grupy społecznej. Należy jednak pamiętać, że zmiany demograficznie postępują nieubłaganie i organizacje pozarządowe oraz samorząd muszą współpracować w celu dopasowywania swojej oferty do nowych oczekiwań seniorów.

Nie mamy czasu na starość!

Stowarzyszenie Dobra Fala w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych AKTYWNI+ na lata 2021-2025 realizuje w powiecie legionowskim zadanie publiczne pn. „Nie mamy czau na starość!”

Projekt „Nie mamy czasu na starość!” ma na celu aktywizację społeczną i obywatelską 50 osób w wieku 60 lat i więcej z powiatu legionowskiego, poprzez zaprezentowanie im atrakcyjnych form aktywności psychofizycznej i przygotowanie ich do bycia seniorem.

Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

(Materiał zlecony do publikacji)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%