O planowanej przez legionowski PEC inwestycji napisał w ostatnim numerze wydawany przez miejską spółkę KZB Legionowo tygodnik „Miejscowa na weekend”. W artykule czytamy, że rozmowy na temat nabycia praw do użytkowania wieczystego działki przy ul. Kościuszki są już mocno zaawansowane i mogą zakończyć się jeszcze w tym roku.
Jak powiedział w rozmowie z „Gazetą Miejscową” prezes legionowskiego PEC i jednocześnie zastępca prezydenta miasta, Marek Pawlak, samorządowa spółka ma już jasno określone plany dotyczące tego terenu.
Na działce o powierzchni około 2,5 ha ma powstać nowoczesna farma fotowoltaiczna. Jednocześnie prezes Pawlak zapewnił, że lokalne firmy, które wynajmują część tego terenu, dalej będą mogły to czynić. Umowy z nimi będą zachowane.
W czerwcu bieżącego roku na sesji Rady Miasta Legionowo prezydent Roman Smogorzewski przekazał, że rozważany jest scenariusz ewentualnej budowy nowej, małej przeprawy przez tory w okolicy składu węgla przy Kościuszki. Jak wtedy zaznaczył, budowa przeprawy nie jest możliwa w tym momencie ze względów finansowych, ale w przyszłości być może uda się inwestycję zrealizować.
[ZT]121212[/ZT]
We wtorek, 19 września zapytaliśmy, czy pomysł budowy farmy nie koliduje z możliwą budową małej przeprawy przez tory. Jak zapewnił nas Kamil Stępkowski z UM Legionowo, PEC w swoich planach inwestycyjnych bierze pod uwagę fakt, że część terenu przy Kościuszki może być w przyszłości wykorzystana pod ewentualną przeprawę.
Budowa nowoczesnej farmy fotowoltaicznej ma zostać sfinansowana, w głównej mierze, dzięki dotacjom zewnętrznym. Inwestycja, jak zapowiada Marek Pawlak, ma się także zwrócić. PEC planuje, że produkcja własnej zielonej energii pozwoli na obniżenie kosztów przedsiębiorstwa oraz na sprzedaż prądu innym firmom.
Wszystko wskazuje na to, że umowa z GS-em, dotycząca przejęcia terenu po byłym składzie węgla zostanie podpisana jeszcze w tym roku. Kiedy ruszy budowa farmy fotowoltaicznej na razie nie wiadomo.
Jak wskazuje wspomniany wyżej tygodnik, wartość transakcji najprawdopodobniej pozostanie „tajemnicą handlową”. Tym samym mieszkańcy mają się nie dowiedzieć, ile miejska spółka PEC zapłaci za kupno prawa użytkowania wieczystego od jabłonowskiego GS-u.
Przypomnijmy, że z prośbą o odkup prawa do użytkowania zwrócił się do miasta zarząd GS SCH w 2022 roku. Stało się to po tym, jak upadł pomysł budowy nowych bloków w tym miejscu.
Więcej na ten temat pisaliśmy w poniższych artykułach:
[ZT]118844[/ZT]
0 0
Według planów miał to być wiadukt, a nie tunel. Bardzo istotna przeprawa z punktu widzenia mieszkańców północnej części miasta.