Zamknij
REKLAMA

Legionowo: Awantura na sesji. Poszło o stację przeładunkową śmieci [NAGRANIE]

11.35, 18.01.2023 Redakcja Aktualizacja: 13.51, 18.01.2023
Skomentuj Sesja Rady Miasta Legionowo - 18.01.2023 r. Fot. screen z transmisji UM Legionowo
REKLAMA

Umowa z firmą MS-Eko na 10-letnią dzierżawę terenu przy ul. Sikorskiego została już podpisana - przyznał podczas środowej (18.01) sesji Rady Miasta prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Przypomnijmy, że MS-Eko planuje tam utworzyć stację przeładunkową odpadów. Sprzeciwiają się temu ostro mieszkańcy, których część przybyła do ratusza, by wziąć udział w sesji. Dyskusja skończyła się ostrą wymianą zdań pomiędzy prezydentem Smogorzewskim, mieszkańcami i opozycyjnymi radnymi.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 roku Rada Miasta Legionowo wyraziła prezydentowi zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie działki przy ul. Sikorskiego obecnemu dzierżawcy - firmie MS-Eko. Firma ta planuje stworzenie na tym terenie stacji przeładunkowej odpadów komunalnych. 

Na podstawie tej uchwały, zarządzająca terenem przy ul. Sikorskiego miejska spółka KZB, podpisała pod koniec grudnia 10-letnią umowę dzierżawy z firmą MS-Eko. Umożliwi to firmie zajmującej się odpadami bezproblemowe utworzenie tam stacji przeładunkowej.

Jak zaznaczył podczas sesji prezydent Smogorzewski, bezprzetargowa forma podpisania umowy dzierżawy tego terenu jest korzystna dla miasta i jego mieszkańców. Jak powiedział Smogorzewski, pozwoli to oferować usługi wywozu odpadów komunalnych taniej. Przetarg spowodowałby, zdaniem Smogorzewskiego, windowanie cen i w konsekwencji przyczyniłby się do wzrostu cen za odbiór odpadów od mieszkańców.

Po co organizowano konsultacje?

W poniedziałek (9.01) w Szkole Podstawowej nr 4 w Legionowie zorganizowano konsultacje społeczne w sprawie utworzenia przy ul. Sikorskiego stacji przeładunkowej odpadów. O spotkaniu poinformowano tylko najbliższych sąsiadów planowanej inwestycji, przez co wzięło w nim udział niewielu mieszkańców. Wszyscy jednak opowiedzieli się przeciwko powstaniu stacji przeładunkowej odpadów i zażądali  zorganizowania kolejnego spotkania, w którym mogłoby wziąć udział więcej osób mieszkających w pobliżu tej budzącej kontrowersje inwestycji.

W spotkaniu brał udział jeden z pracowników Urzędu Miasta Legionowo, jednak nie przekazał zgormadzonym, że KZB, działając na zlecenie prezydenta Smogorzewskiego podpisało już umowę dzierżawy terenu przy ul. Sikorskiego.

Według relacji osób obecnych na konsultacjach, mieli oni się dowiedzieć, że umowa nie została jeszcze podpisana.

Awantura na sesji

Podczas środowej (18.01) sesji Rady Miasta, w której uczestniczyli także mieszkańcy doszło do ostrej wymiany zdań. Mieszkańcy czują się oszukani i traktowani bez szacunku, czemu dali wyraz podczas swoich wypowiedzi w czasie obrad Rady Miasta.

Prezydent Legionowa bronił się, jednak nie wytłumaczył dlaczego nikt nie poinformował mieszkańców o fakcie podpisania umowy z firmą MS-Eko i to jeszcze przed zaplanowanymi na 9 stycznia konsultacjami w sprawie utworzenia stacji przeładunkowej śmieci.

Nie będą głosować projektu uchwały opozycji

Grupa opozycyjnych radnych: Mirosław Grabowski oraz Bogdan Kiełbasiński ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy oraz radny niezrzeszony Dariusz Petryka złożyła wniosek, aby podczas środowej sesji Rady Miasta zajęto się zgłoszonym przez nich projektem uchwały dotyczącym cofnięcia zgody wydanej prezydentowi miasta na bezprzetargowe wynajęcie terenu przy ul. Sikorskiego obecnemu dzierżawcy. 

Wniosek opozycyjnych radnych jednak przepadł. Na rozpatrzenie tego punktu nie wyraził zgody prezydent Smogorzewski. Miał do tego prawo, bo środowa sesja została zwołana na jego wniosek. Prezydent dodał, że wniosek może być procedowany na kolejnej sesji organizowanej w normalnym trybie.

Przerwana transmisja

Jak już wspomnieliśmy wymiana zdań pomiędzy prezydentem, opozycyjnymi radnymi i mieszkańcami była niezwykle emocjonalna. Dokładnie w samym środku gorącej dyskusji przerwana została transmisja on-line z obrad Rady Miasta. Odbyło się to nagle, bez zarządzenia przez Przewodniczącego Rady przerwy w obradach.

Jak udało nam się ustalić przerwa została ogłoszona dopiero po jakimś czasie. 

Na ten temat pisaliśmy także w poniższych artykułach:

[ZT]118960[/ZT]

[ZT]118939[/ZT]

[ZT]118977[/ZT]

(Redakcja)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

AniaAnia

3 0

Roman nie ma wstydu. Oderwał się od normalnego życia zupełnie 13:55, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DariuszDariusz

2 0

Przypominam bardzo podobną historię z 2013 roku kiedy to firma AG-Complex chciała utworzyć sortownię odpadów w Michałowie-Reginowie
„Lęk przed powstaniem pod oknami śmieciowiska, w efekcie zmobilizował michałowsko-reginowską społeczność do działania. W obawie przed zatruwającym zdrowie i życie smrodem, robactwem oraz koniecznością zmiany np. siedziby firmy, ostro sprzeciwiła się ona takiemu projektowi”
Jak to się skończyło
„Ani w Michałowie-Reginowie, ani w innym miejscu w gminie Wieliszew nie powstanie sortownia śmieci. Emocje mieszkańców, jakie się ostatnio pojawiły w związku z regulującymi te kwestie zapisami nowego projektu Studium Uwarunkowań Rozwoju Gminy Wieliszew, po zapewnieniach ze strony wójta Pawła Kownackiego powinny wkrótce opaść.”
Teraz porównajmy zaangażowanie wójta Wieliszewa w to aby uciążliwa sortownia odpadów nie powstała i zaangażowanie prezydenta Legionowa który zrobił wszystko aby sortownia powstała w Legionowie, porównajmy sobie zaangażowanie mieszkańców Wieliszewa którzy potrafili się zjednoczyć w walce z sortownią i zaangażowanie „mieszkańców” Legionowa którzy wręcz cieszą się że tak uciążliwy zakład powstanie w Legionowie czego wyraz dają między innymi w komentarzach zamieszczonych na Powiatowej
Mieszkańcy zostali perfidnie oszukani bo tak trzeba to nazwać. Podczas spotkania w dniu 9 stycznia prezes spółki która ma utworzyć sortownię stwierdził że umowa nie została jeszcze podpisana 21:40, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Twój nickTwój nick

2 0

Zagłada mieszkańców Legionowa rozpoczęta !!! Od wielu lat ekipa Romana robi z zielonego Legionowa miasto pełne asfaltu, betonu i smogu. W zatłoczonym Legionowie „brakuje” tylko spalarni śmieci, przeładowni śmieci i magazynów śmieci. Do tego dodać trzeba będzie niebawem ciągi tirów wiozących śmieci z całej Europy i nie tylko, bo wstępne obietnice później ulegają zmianom. Dzięki ekipie Romana, który nie mieszka w Legionowie, do smogu dojdzie smród, szczury, myszy, karaluchy i inne robactwo (biegające, fruwające i pełzające) sprowadzone razem ze śmieciami z całego świata. Oczywiście nietrudno domyślić się że za tym wszystkim stoją ogromne pieniądze dla wybranych, za cenę zdrowia mieszkańców.
Dla niedowiarków: „…W 2018 i 2019 r. przywóz odpadów do Polski z zagranicy przekroczył 400 tys. ton – poinformował Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. W 2015 r. ilość ta wynosiła niewiele ponad 150 tys. ton…” https://portalkomunalny.pl/import-odpadow-do-polski-przekroczyl-400-tys-ton-najwiecej-smieci-jest-z-niemiec-400783/
10:23, 19.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

memonemomemonemo

0 0

Załatwią to tak, jak załatwili mieszkańcom osiedla domków jednorodzinnych na granicy Legionowa, Chotomowa i Jabłonny kilka sporych zakładów opiekuńczo leczniczych -wszystkie w jednych rękach prywatnych , następny się buduje. Budowa hałasuje starszym ludziom w już istniejących ZOL-ach, bo wszystkie w pobliżu, ale właściciele się nie przejmują, tylko budują. Wszystko gigantyczne zaczyna być łącznie z ich prywatną willą, tak przebudowaną, że jej widok straszy jak w horrorze, jak obronna trumna, albo olbrzymi obronny czołg nie jak normalny dom dla żywych ludzi, taka architektura. Tylko umierać nie żyć. Taka sobie parafraza, ale niestety pasuje 22:08, 29.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%