Zamknij

Kolejarze wybrali dwa warianty nowej linii kolejowej do Nasielska. Będą kolejne konsultacje

15:05, 16.11.2022 Aktualizacja: 22:29, 16.11.2022
Skomentuj Mat. PKP PLK S.A. Mat. PKP PLK S.A.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe wybrała dwa najkorzystniejsze, zdaniem kolejarzy, warianty przebiegu nowej linii kolejowej do Nasielska. Oba wiążą się z budową nowych torów przebiegających przez Legionowo i tereny Gminy Wieliszew. Jeden z wariantów zakłada również budowę tunelu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach dotychczasowych prac wyłoniły dwie możliwe do realizacji trasy przebiegu nowej linii kolejowej do Nasielska w ramach projektu „Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia – Nasielsk (Kątne/Świercze)”. Pierwotnie było ich aż siedem. 

Jednym z wybranych wariantów jest ten oznaczony numerem 6. Zakłada on, że trasa nowej linii do Nasielska będzie pokrywała się częściowo z obecną linią. Dla mieszkańców Legionowa oznacza to przede wszystkim poszerzenie terenu, na którym obecnie znajdują się tory. W nieco innej sytuacji są mieszkańcy Gminy Wieliszew. Wariant ten zakłada, że pomiędzy stacją kolejową w Chotomowie, a stacją w Janówku - mniej więcej w połowie drogi, powstanie odgałęzienie. Nowe tory zostaną poprowadzone pomiędzy miejscowościami Janówek Pierwszy i Krubin w stronę rzeki Narew i przekroczą ją na wysokości miejscowości Czarnowo.

Korytarz 6

Grafika: PKP PLK

Wariant 4 nowym śladem przez Legionowo i Gminę Wieliszew

Kolejny z wybranych wariantów nosi numer 4. Zakłada on całkowicie nową trasę dla nowej linii kolejowej - zarówno na terenie Legionowa, jak i Wieliszewa. Rozwidlenie ma pojawić się już na terenie lasu - pomiędzy Warszawą Choszczówką, a Legionowem. Nowe tory zbliżą się do Legionowa w okolicy ulicy Grudzie. Tam zostaną poprowadzone planowanym tunelem pod Centrum Szkolenia Policji w kierunku miejscowości Łajski. Za ul. Kościelną w Łajskach tory ponownie zostaną wyprowadzone na powierzchnię ziemi. Dalej nowa linia kolejowa pobiegnie w stronę Kałuszyna i dalej do rzeki Narew w kierunku miejscowości Kikoły.

Korytarz 4

Będą konsultacje z mieszkańcami. Wójt Wieliszewa nie godzi się na pomysły kolejarzy

Na początku przyszłego roku zaplanowano kolejne spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Będą oni mogli zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami i przekazać swoją opinię. 

Wnioski ze spotkań pozwolą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji.

- informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

W poprzednich konsultacjach mieszkańcy, jak i samorządowcy ostro krytykowali warianty prowadzenia linii kolejowej nowym śladem. 

Wójt Wieliszewa, Paweł Kownacki zapowiada dalszą walkę przeciwko zaproponowanym wariantom, które - w razie ich realizacji - podzielą gminę, dewastując wiele terenów zielonych.

 

Prace przy projektowaniu nowej linii trwają już ponad 2 lata

W lipcu 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności na rozbudowę linii kolejowej w kierunku Legionowa i Nasielska. Dokumentacja przedprojektowa określi, jak będzie wyglądał rozwój linii kolejowej.

Planowane zakończenie studium wykonalności to III kwartał 2024 roku. Studium będzie podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2024 roku.

Cel? Poprawa komunikacji

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez PKP PLK S.A., najważniejszym efektem planowanej inwestycji ma być oferta atrakcyjnych podróży między Nasielskiem i Legionowem, w regionie i na dalszych trasach. 

Od strony technicznej przewidziano rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego oraz przebudowę i budowę nowych przystanków. - Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska – pozwoli na lepsze wykorzystanie kolei i zmniejszenie ruchu samochodowego - przekonuje PKP PLK.

Kolejarze na razie nie wspominają o ewentualnym terminie rozpoczęcia prac w terenie.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%