Zamknij
REKLAMA

W Legionowie budujemy tunel pod torami 

13.07, 02.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11.30, 04.11.2022

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. budują w Legionowie bezkolizyjne skrzyżowanie z linią kolejową z Warszawy do Trójmiasta. Nowy obiekt poprawi bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Inwestycja jest realizowana przy współpracy z Gminą Miejską Legionowo. Projekt o wartości około 32 mln złotych ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bezpieczniejsza i sprawniejsza komunikacja 

W Legionowie, w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego na ul. Polnej i Kwiatowej, powstaje tunel drogowy. Nowy obiekt na Bukowcu o długości 151 metrów i 13 metrów szerokości poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego, drogowego i pieszego. Dla kierowców będzie 6-metrowa jezdnia, po jednym pasie ruchu w każdą stronę.

Dla pieszych i rowerzystów po jednej stronie tunelu powstanie chodnik ze ścieżką rowerową o szerokości 3 metrów.

Nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie zapewni bezpieczniejsze podróże koleją oraz usprawni komunikację w tej części miasta. Pozwoli na płynne przejazdy pod torami, bez oczekiwania przed zamkniętymi rogatkami. 

Budowa tunelu na półmetku

Prace prowadzone są etapami, przy zachowaniu kursowania pociągów. Gotowa jest konstrukcja tunelu pod czterema z pięciu przebiegających w tym miejscu torów. Odtwarzane są dwa tory kolejowe zdemontowane na czas budowy. W kolejnym etapie będzie budowana ostatnia część tunelu pod piątym torem. Wewnątrz obiektu zakończono już betonowanie sufitu w środkowej części. Budowana jest ściana oddzielająca drogę pieszo-rowerową od jezdni.

Tunel na Bukowcu w Legionowie powstaje we współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Gminy Legionowo. Koszt budowy nowego, bezkolizyjnego skrzyżowania na Bukowcu wynosi około 32 miliony złotych. Zakończenie prac planowane jest w I półroczu 2023 r.

[FOTORELACJA]2172[/FOTORELACJA]

Więcej działań PLK zwiększających bezpieczeństwo na lata

W całym kraju, w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, powstanie ponad 19 wiaduktów kolejowych i drogowych.

W województwie mazowieckim w ramach projektu budowany jest wiadukt w Pruszkowie oraz wiadukt pieszo-rowerowy w Ciechanowie. 

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%