Zamknij

Sytuacja w Królewskiej Dwójce. W sprawę zaangażowano kuratorium, a jednemu z nauczycieli trzeba było wypłacić odszkodowanie

17:06, 21.10.2022 Aktualizacja: 12:36, 07.11.2022
II Liceum Ogólnokształcące w Legionowie, fot. arch. Legio24.pl II Liceum Ogólnokształcące w Legionowie, fot. arch. Legio24.pl

Urząd Miasta Legionowo, na prośbę redakcji Legio24.pl, przesłał dokumentację obrazującą konflikt dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego z rodzicami uczniów uczęszczających do tej placówki. Z lektury przesłanych materiałów wynika, że konflikt istnieje i jest dość pokaźnych rozmiarów. O pierwszych nieprawidłowościach dotyczących prowadzenia lekcji i możliwym mobbingu jednego z nauczycieli wobec uczniów dyrekcja była informowana przez rodziców już w listopadzie 2021 roku. W sprawę zaangażowano także Mazowieckie Kuratorium Oświaty.

W ubiegły piątek (14.10) w Portalu Legio24.pl opublikowaliśmy list rodziców uczniów uczęszczających do Królewskiej Dwójki, czyli zarządzanego przez Urząd Miasta Legionowo II Liceum Ogólnokształcącego. W liście tym rodzice zarzucali dyrekcji placówki złą organizację zajęć dydaktycznych - w tym przedmiotów maturalnych oraz mobbing, którego mieli doświadczać zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. W liście poruszono także kwestię dużej rotacji nauczycieli.

Więcej na ten temat w poniższym artykule:

[ZT]117991[/ZT]

Po publikacji tego alarmującego listu poprosiliśmy o wyjaśnienia zarówno Urząd Miasta Legionowo, jak i dyrekcję placówki. W czwartek (20.10) otrzymaliśmy z ratusza dokumentację obrazującą tło całego konfliktu. Dyrekcja, jak do tej pory nie odniosła się do przesłanych przez nas pytań.

Z lektury dokumentów przesłanych przez Urząd Miasta Legionowo wynika, że konflikt na linii rodzice - dyrekcja placówki jest dość poważny. Poniżej opisujemy jego historię.

Konflikt zaczął się w listopadzie 2021 roku

Najwcześniejszy dokument, który otrzymaliśmy, opisujący konflikt w II Liceum Ogólnokształcącym, jest datowany na 29 listopada 2021 roku. To podanie, które na ręce dyrektorki placówki Anny Lewandowskiej złożyli rodzice uczniów jednej z klas.

W podaniu tym rodzice apelują o rozmowę z jednym z nauczycieli. Prowadzącemu zajęcia zarzucają między innymi to, że zakres klasówek nie pokrywa się z materiałem znajdującym się w podręczniku, a sam materiał jest przerabiany w iście ekspresowym tempie. 

Jeśli chodzi o klasówki, to uczniowie nie mieli przed nimi powtórzeń, mieli także nie być informowani, jaki zakres materiału obejmować będzie praca klasowa. Na napisanie klasówki składającej się z 20 pytań, w tym 3 opisowych uczniowie mieli mieć tylko 25 minut.

Nauczycielowi rodzice zarzucali również uchybienia w godności uczniów np. poprzez wygłaszane twierdzenia, że “są klasą specjalnej troski” lub “nie nadają się na ten profil”.

Nauczyciel, zdaniem rodziców, nie kończył zaczętego wcześniej tematu lekcyjnego, nie tłumaczył treści programowych, zadawał prace domowe z materiału, którego klasa jeszcze nie przerobiła, spóźniał się na lekcje oraz "wprowadzał ogólny chaos".

Dyrektorka przyjęła zarzuty i “odbyła rozmowę z nauczycielem”

Odpowiedź na swoje podanie rodzice otrzymali w piśmie z dnia 3 grudnia 2021 roku. W piśmie tym dyrektorka szkoły, Anna Lewandowska, nie zaprzeczyła że problemy takie istnieją i przekazała, że odbyła rozmowę z nauczycielem sprawiającym problemy.

Rozmowa z nauczycielem miała się odbyć 2 grudnia w obecności wicedyrektora placówki. Podczas tej rozmowy dyrektor II LO miała zobowiązać nauczyciela do przestrzegania statutu szkoły, w tym zasad oceniania uczniów oraz poszanowania ich godności. Nauczyciel miał się zacząć zwracać do uczniów z należytym szacunkiem i odpowiadać na ich pytania.

Dyrektor Lewandowska nakazała także nauczycielowi wydłużenie czasu prac pisemnych, odpowiednie informowanie o terminie ich przeprowadzenia oraz organizowanie powtórek materiałów. Nauczyciel miał także zakaz spóźniania się na lekcje.

10 grudnia 2021. Rodzice proszą o pomoc kuratorium

Rozmowa dyrektorki II Liceum Ogólnokształcącego z nauczycielem była jednak niewystarczająca dla rodziców, którzy już 10 grudnia poprosili o pomoc kuratorium oświaty.

W piśmie przesłanym do kuratorium rodzice proszą o interwencję i pomoc w związku z sytuacją, jaka panuje na lekcjach w opisywanej przez nich klasie. Informują urzędników kuratorium o swoim piśmie do dyrektor Lewandowskiej i jej odpowiedzi, którą uznają za “nie do przyjęcia”. Oczekiwali bardziej zdecydowanych działań, w tym natychmiastowego odsunięcia nauczyciela od prowadzenia lekcji. 

W pierwszej kolejności prosimy o odizolowanie nauczyciela ze względu na zły stan psychiczny naszych dzieci oraz zgłaszane przez uczniów objawy psychosomatyczne. Stan taki trwa od początku roku szkolnego tj. od 2 września 2021 roku. Dodatkowo cały czas narasta napięcie na linii nauczyciel - uczeń.

- czytamy w liście rodziców uczniów Królewskiej Dwójki do kuratorium.

W piśmie do Mazowieckiego Kuratorium Oświaty rodzice informują ponadto, że uczniowie są wzywani przez psychologa na indywidualne rozmowy lub wręcz sami się zgłaszają na takie rozmowy. Rodzice wyrazili także głębokie zaniepokojenie stanem psychicznym swoich dzieci i oskarżyli konfliktowego nauczyciela o dopuszczanie się manipulacji poprzez negowanie sytuacji, które miały miejsce.

Rodzice poskarżyli się także na dyrektorkę legionowskiego II Liceum Ogólnokształcącego, Annę Lewandowską, która ich zdaniem, w piśmie z dnia 3 grudnia 2021 roku nie odniosła się merytorycznie do stawianych nauczycielowi zarzutów, a jedynie poinformowała lakonicznie o odbytej rozmowie.

Szybka interwencja kuratorium

17 grudnia 2021 roku wpłynęło do szkoły, datowane na 10 grudnia 2021 roku pismo z kuratorium, w którym dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Legionowie, Anna Lewandowska została wezwana do udzielenia wyjaśnień w związku ze skargą rodziców.

Urzędnicy z kuratorium zadali dyrektorce kilka zasadniczych pytań dotyczących między innymi: wsparcia uczniów w celu umożliwienia nadrobienia zaległości, terminów zaliczenia materiału, analizy niepowodzeń edukacyjnych uczniów oraz najważniejsze - jakie działania podjął dyrektor w związku z pismem rodziców z dnia 29 listopada 2021 roku.

Dyrektor tłumaczy się kuratorium

Na list z kuratorium dyrektorka Królewskiej Dwójki odpowiedziała 20 grudnia 2021 roku obszernym pismem.

Anna Lewandowska tłumaczyła, że podczas spotkania z nauczycielem w dniu 2 grudnia uzyskała obietnicę nadrobienia zaległości przez klasę oraz zwolnienia tempa przerabianego materiału. Jeden temat miał być przerabiany podczas 2 -3 godzin lekcyjnych, a nie na jednej, jak dotychczas.

Dyrektorka poinformowała także, że każdy uczeń ma prawo poprawić swoje oceny. Jednak w wyznaczonym dla tej klasy terminie poprawek (od 2 do 10 grudnia 2021 r.) chęci poprawy ocen nie zgłosiła ani jedna osoba. Kilka osób zgłosić miała chęć poprawy dopiero przed świętami Bożego Narodzenia.

W swoim piśmie do kuratorium dyrektor Lewandowska opisała także umiejętności i wiedzę klasy, której sprawa dotyczy. Odniosła się do sprawdzianów przeprowadzonych we wrześniu, które miały wykazać, z jaką wiedzą uczniowie opuścili szkoły podstawowe. Okazuje się, że średnia z tej omawianej w niniejszym materiale klasy to 27 proc. Jak zauważyła dyrektor Lewandowska:

Oznacza to, że uczniowie, którzy przyszli do (...) liceum mają już ogromne zaległości dotyczące wiedzy z zakresu (...) ze szkoły podstawowej.

W liście do kuratorium Anna Lewandowska przyznała, że po raz pierwszy o trudnej sytuacji w klasie dowiedziała się od rodziców w dniu 27 października 2021 roku. Już 4 listopada odbyła w tej sprawie rozmowę z nauczycielem, a 18 listopada przeprowadzona została obserwacja lekcji prowadzonej przez tego nauczyciela. Efekt obserwacji był dla nauczyciela pozytywny.

W dniu 29 listopada miało się odbyć spotkanie pedagoga i psychologa z klasą. Podczas tego spotkania, jak zauważa dyrektor Lewandowska, klasa nie zgłosiła uwag i problemów w stosunku do nauczyciela. Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego skarżyła się także na rodziców, którzy nie czekając na rozwiązanie tej sytuacji skierowali w dniu 29 listopada pismo z wnioskiem o zmianę nauczyciela.

Wobec tego podania rodziców, w dniu 2 grudnia dyrekcja placówki odbyła kolejną rozmowę z nauczycielką zobowiązując ją do przestrzegania zapisów statutu szkoły oraz poprawienia relacji z uczniami.

Zdaniem dyrektorki szkoły, rodzice nie dali szans nauczycielowi na poprawę i nie dążyli do rozwiązania konfliktu. Już 6 grudnia mieli telefonicznie poinformować o problemach w II LO zarówno Urząd Miasta Legionowo, jak i kuratorium oświaty, a 10 grudnia złożyć w tych instytucjach oficjalne skargi.

Dodatkowo dyrektor Lewandowska zwróciła uwagę, że pismo o odsunięcie nauczyciela z końca listopada zostało podpisane wyłącznie przez jedną osobę, a z treści wynika, że odzwierciedla ono głos wielu rodziców.

15 grudnia odbyło się spotkanie dyrekcji placówki z rodzicami, przy udziale psychologa szkolnego. Podczas tego spotkania szkoła raz jeszcze omówiła kroki, które podjęła w celu zażegnania konfliktu. Jednocześnie dyrekcja stanowczo zaprzeczyła, że uczniowie klasy są wzywani po lekcjach do psychologa szkolnego. 

W końcowej części pisma do kuratorium dyrektor Lewandowska tłumaczyła nauczycielkę. Powoływała się, że pracuje ona w szkole od niedawna. Przyznała, że nauczycielka rzeczywiście nie do końca pracowała z uczniami w oparciu o statut (...) szkoły, a oczywistym jest, że statuty różnych szkół odbiegają nieco od siebie. Nie przeszkodziło to jednak w kolejnym oskarżaniu rodziców o brak dobrej woli.

Nauczyciel zobowiązał się do przestrzegania wszystkich zapisów statutu, w tym szczegółowych zasad wewnątrzszkolnego oceniania. Rodzice uczniów klasy (...) nie chcą jednak dać szansy nauczycielowi i uparcie żądają zmiany nauczyciela.

- kończy swoje pismo do kuratorium dyrektorka Królewskiej Dwójki, Anna Lewandowska.

Ostatni dokument. “Mój syn musi chodzić do toalety z woźną”

Ostatni dokument, jaki otrzymaliśmy z Urzędu Miasta Legionowo jest datowany na 10 kwietnia 2022 roku. Jego adresatką jest Anna Łasińska, szefowa Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Legionowo.

W piśmie do ratusza jeden z rodziców opisuje sytuację panującą w II LO jako dramatyczną.

Syn (...) ma już chyba czwartego nauczyciela matematyki, trzeciego nauczyciela jęz. angielskiego, a chemii i jęz. niemieckiego to już nawet syn nie może się doliczyć

- pisze rodzic do Wydziału Edukacji UM Legionowo.

W dalszej części pisma rodzic skarży się na rotację nauczycieli oraz niski poziom nauczania. Rodzic informuje także, że na swoim profilu Facebook’owym dyrektor placówki, Anna Lewandowska miała opublikować aż 15 ogłoszeń o pracę dla nauczycieli i konkluduje, że “wygląda to trochę tak, jakby nikt nie panował nad tym, co się w tej szkole dzieje”.

Przy okazji w piśmie do UM Legionowo rodzic poinformował, że licealiści do toalety muszą chodzić z woźnymi, a opuszczając budynek muszą w trzech miejscach pokazać jakiś dokument.

Interpelacja radnego Grabowskiego

Sytuacja w Królewskiej Dwójce zaniepokoiła radnego Rady Miasta Legionowo ze Stowarzyszenia Nasze Miasto  Nasze Sprawy, Mirosława Grabowskiego. 12 sierpnia 2022 roku złożył on w tej sprawie interpelację.

Od pewnego czasu docierają do mnie sygnały dotyczące jakości nauczania w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego. Rodzice skarżą się na dużą rotację kadry nauczycielskiej i częste odwoływanie zajęć oraz brak odpowiedniego przygotowania nauczycieli do nauczania wybranych przedmiotów a szczególnie chemii. 

- czytamy w interpelacji radnego Grabowskiego.

Radny Grabowski poprosił o podanie liczby nauczycieli, którzy zakończyli pracę w II Liceum Ogólnokształcącym w roku szkolnym 2021/2022 oraz o liczbę odwołanych zajęć lekcyjnych. Odpowiedzi na te pytania zostały udzielone przez dyrektorkę Annę Lewandowską.

Z odpowiedzi Lewandowskiej wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 z pracą w II LO pożegnało się 17 nauczycieli. 

  • 9 nauczycieli z powodu upłynięcia okresu, na jaki zawarta była umowa o pracę,
  • 5 nauczycieli za wypowiedzeniem ze strony pracownika,
  • 2 nauczycieli na wniosek pracownika, za porozumieniem stron,
  • 1 nauczyciel na wniosek pracodawcy, z przyczyn niedotyczących pracownika (brak przedmiotu "Wiedza o Kulturze" w ramowym planie nauczania).

W roku szkolnym 2021/2022 w szkole odwołano 1207 zajęć lekcyjnych.

Radny zapytał także, czy w roku szkolnym 2021/2022 w II LO prowadzone były postępowania, które doprowadziły do wypłaty zwolnionym nauczycielom rekompensaty lub innego zadośćuczynienia z tytułu rozwiązania umowy o pracę. Okazuje się, że tak, co potwierdza nieprawidłowy tryb rozwiązania umowy przez szkołę.

W odpowiedzi na powyższe pytanie dyrektor Lewandowska poinformowała, że prowadzono postępowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę za trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Zostało zakończone podpisaniem ugody i wypłatą odszkodowania nauczycielowi.

Do sprawy będziemy wracać.

[ZT]118238[/ZT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%