Zamknij
REKLAMA

W sobotę kard. Stefan Wyszyński zostanie patronem Legionowa

13:04, 27.05.2022 | Redakcja
Skomentuj Mat. UM Legionowo
REKLAMA

W sobotę (28.05) kard. Stefan Wyszyński zostanie oficjalnym patronem miasta Legionowo. Msza święta, podczas której biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński ogłosi Wyszyńskiego patronem zostanie odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 11:00.

Uroczystości związane z ogłoszeniem kard. Wyszyńskiego patronem Legionowa będą podzielone na kilka części.

Już w piątek (27.05) o godz. 19:00 w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa odbędzie się wykład dr. hab. Grzegorza Polaka. Tym sposobem rozpoczną się uroczystości związane z nadaniem miastu patrona.

Pierwotnie planowane spotkanie z autorką książki “Kardynał Stefan Wyszyński. Prymas Polski” dr Mileną Kindziuk odwołano z powodu jej choroby. Jak informuje Urząd Miasta spotkanie "dojdzie do skutku w terminie późniejszym".

Główne uroczystości w sobotę

Sobotnie uroczystości związane z ustanowieniem kard. Stefana Wyszyńskiego patronem Legionowa odbędą się w sobotę (28.05).

O godz. 11:00 w kościele parafialnym pw. św. Jana Kantego biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński odprawi uroczystą mszę świętą. Po mszy na terenie parafii na górce odbędzie się piknik. 

W programie spektakl “Soli Deo - Jedynemu Bogu”, występy zespołów parafialnych oraz koncert grupy TRIM.

Zaplanowano również wykład Iwony Czarcińskiej, świadka życia prymasa oraz wystawę “Czas to miłość”.

Nikt o zdanie mieszkańców nie pytał

Pomysł, by kard. Wyszyński został patronem Legionowa podzielił mieszkańców miasta. Zdaniem wielu z nich pomysł trzeba było najpierw skonsultować, np. organizując konsultacje społeczne. Wiele osób zwraca także uwagę na to, że ratusz z pomysłem krył się do samego końca.

Nikt nie poinformował mieszkańców o takim pomyśle. Nikt z ratusza nie informował także, że trwają w tej sprawie rozmowy z diecezją oraz Stolicą Apostolską. Natomiast zaledwie kilka tygodni temu Urząd Miasta Legionowo obwieścił, że kard. Stefan Wyszyński będzie patronem Legionowa.

Ratusz usunął komentarze

Kiedy na profilu Facebookowym Urzędu Miasta Legionowo pojawiła się informacja o tym, że kardynał  ma zostać patronem Legionowa pod postem pojawiły się krytyczne komentarze mieszkańców:

“Ta uroczystość,to tylko dla katolików? A co z innymi mieszkańcami, których jest coraz więcej? Wydawałoby się, że to wydarzenie społeczne nie religijne.” - pisze Ewa.

“A kto ma być tym patronem? Co ten ktoś zrobił lub będzie robił dla miasta?” - Konrad.

“Wydarzenia religijne róbcie sobie w kościołach i za kościelne pieniądze. Miasto nie jest kościelnym folwarkiem, powinno być świeckie i dla wszystkich, nie tylko dla wierzących” - dodaje Agnieszka.

Kiedy redakcja Legio24.pl zapytała o proces wyboru patrona i powołała się na krytyczne uwagi mieszkańców, ratusz komentarze skasował i zablokował możliwość komentowania postu o Wyszyńskim.

Skąd to zamieszanie?

- Pomysł, by patronem Legionowa został kardynał Stefan Wyszyński wyszedł od jednego z mieszkańców, który zebrał około 200 podpisów poparcia - mówiła redakcji Legio24.pl na początku maja Anna Szwarczewska, Kierownik Referatu Kultury i Współpracy UM Legionowo.

Z rozmowy z przedstawicielami ratusza wynika, że pomysłodawca zebrał około 200 podpisów poparcia pod wnioskiem o ustanowienie kard. Wyszyńskiego patronem Legionowa i zgłosił się z tym pomysłem do prezydenta Smogorzewskiego. Prezydent pomysł podchwycił i tak 200 głosów poparcia reprezentuje wolę mieszkańców 50-tysięcznego miasta.

 

[ZT]116374[/ZT]
 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%