Prace przy wymianie radaru pogodowego w legionowskim oddziale Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej idą pełną parą. W środę (18.05) ekipy budowlane zdemontowały starą kopułę radaru oraz znajdującą się pod nią antenę.
Przypomnijmy, że w ramach inwestycji legionowski oddział IMGW wymienia działający od około 20 lat stary radar na nowsze urządzenie. Nowy radar będzie posiadał między innymi funkcję podwójnej polaryzacji umożliwiającą m.in. rozpoznawanie rodzaju opadów, czy szacowanie wielkości gradu.
Po pracach przygotowawczych, prowadzonych na ziemi od kilku dni, przyszła pora na wymianę kopuły i znajdującej się pod nią anteny.
Antena radaru wysyła do atmosfery sygnał. Wysłana fala przemieszcza się w atmosferze i kiedy natrafi na jakiś obiekt (np. kropelki wody) odbija się od niego. Odbita fala wraca do anteny, która odbiera przychodzący sygnał. W ten sposób radar wykonuje pomiary.
Aby skanować całą atmosferę antena obraca się wokół własnej osi, aby zmierzyć atmosferę we wszystkich kierunkach oraz w płaszczyźnie pionowej, co umożliwia badanie niższych i wyższych warstw atmosfery. Obracanie anteny jest możliwe dzięki jej ruchomej podstawie
- czytamy w komunikacie IMGW.
Radar w Legionowie bez kopuły. Fot. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB / facebook
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wymiana anteny i kopuły potrwa kilka dni.
Całkowita wymiana urządzeń pomiarowych powinna zakończyć się do 20 czerwca, ale jak uprzedzają meteorolodzy inwestycję być może uda się zakończyć wcześniej.
[ZT]116449[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz