Zamknij
REKLAMA

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie patronem Legionowa. Zdania mieszkańców podzielone

13:44, 10.05.2022 | Redakcja
Skomentuj Mat. UM Legionowo
REKLAMA

Wszystko wskazuje na to, że od soboty, 28 maja Legionowo będzie mieć swojego patrona. Władze miasta chcą, by został nim kardynał Stefan Wyszyński. Zdania mieszkańców na ten temat są skrajnie różne. Niektórzy pomysł chwalą, inni zastanawiają się, co ze świeckim państwem i zasadą rozdziału państwa od kościoła? Pada też pytanie, dlaczego ratusz nie przeprowadził w tej sprawie konsultacji społecznych?

W sobotę, 28 maja w kościele św. Jana Kantego w Legionowie zostanie odprawiona msza święta, podczas której kard. Stefan Wyszyński zostanie oficjalnym patronem miasta Legionowo. Mszę odprawić ma biskup Romuald Kamiński. Po eucharystii, na terenie parafii “na górce” zaplanowano piknik, w tym koncert zespołu Trim - solistów Opery Novej w Bydgoszczy.

Pomysł, by patronem Legionowa został kardynał Stefan Wyszyński wyszedł od jednego z mieszkańców, który zebrał około 200 podpisów poparcia

- mówi naszej redakcji Anna Szwarczewska, Kierownik Referatu Kultury i Współpracy UM Legionowo.

Jak relacjonuje Szwarczewska idea, by kardynał został patronem Legionowa spodobała się prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu, który wraz z jednym z lokalnych księży uzyskał dla tego pomysłu poparcie u biskupa warszawsko-praskiego. Oficjalna prośba o zgodę na to, aby Wyszyński został patronem Legionowa trafiła do Watykanu, który przeciwwskazań nie widział i zgodę wydał.

Mieszkańcy podzieleni

Na profilu Facebook-owym Urzędu Miasta Legionowo pojawiły się komentarze, które dają do zrozumienia, że nie wszystkim mieszkańcom podoba się pomysł, by kard. Wyszyński został patronem Legionowa. Poniżej przytaczamy kilka wypowiedzi.

Ta uroczystość,to tylko dla katolików? A co z innymi mieszkańcami, których jest coraz więcej? Wydawałoby się, że to wydarzenie społeczne nie religijne.” - pisze Ewa

“A kto ma być tym patronem? Co ten ktoś zrobił lub będzie robił dla miasta?” - Konrad

“Wydarzenia religijne róbcie sobie w kościołach i za kościelne pieniądze. Miasto nie jest kościelnym folwarkiem, powinno być świeckie i dla wszystkich, nie tylko dla wierzących” - dodaje Agnieszka.

Aktualizacja, godz. 15:40

Po naszej publikacji komentarze, które zacytowaliśmy w artykule zniknęły z profilu fb UM Legionowo. Ratusz zablokował także możliwość komentowania plakatu z zaproszeniem na uroczystości.

Świeckie państwo na wymarciu

Nietrudno zadać sobie pytanie, gdzie w tym wszystkim oddzielenie tronu od ołtarza? Gdzie idea świeckiego, przyjaznego dla każdego państwa? Czy Legionowo, to wyłącznie miasto katolików?

Pojawiają się także bardzo przyziemne pytania.

Czy dobrym pomysłem jest, aby patronem miasta został przedstawiciel kościoła, który w ostatnich latach znalazł się na cenzurowanym z powodu afer pedofilskich? 

Co Kościół Katolicki i sam kard. Wyszyński zrobili dla Legionowa, aby dostąpić zaszczytu patronowania miastu?

Taką decyzję powinny poprzedzić konsultacje społeczne

Nie ulega wątpliwości, że wobec tak skrajnych opinii mieszkańców Urząd Miasta Legionowo powinien, przed podjęciem decyzji o nadaniu miastu patrona, zapytać o zdanie mieszkańców. 

Afery związane z Kościołem Katolickim mocno nadszarpnęły jego autorytet. Wierzących i praktykujących katolików ubywa. Tymczasem legionowski ratusz uznał, że 200 podpisów pod petycją o nadanie Legionowu patrona może śmiało reprezentować społeczność 50-tysięcznego miasta.

Dlaczego w tej sprawie nie zorganizowano konsultacji społecznych? Na to pytanie nie udało nam się uzyskać odpowiedzi, choć zadaliśmy je w rozmowie z urzędniczką UM Legionowo.

Już za rok wybory

Wśród mieszkańców pojawiają się także opinie, że cała sprawa związana jest z przyszłorocznymi wyborami do samorządu terytorialnego. Obecnie urzędujący prezydent walczyć będzie o ostatnią dla siebie kadencję. Jak sam przyznał podczas jednego z posiedzeń Rady Miasta, chce być prezydentem tak długo, na ile prawo mu pozwoli.

Liczy się każdy głos, a jak wiadomo emeryci stanowią poważny elektorat, przy okazji bardzo religijny. Kardynał Wyszyński patronem Legionowa to poważny dla nich atut, by na Smogorzewskiego zagłosować. Jak widać, z wyborczej arytmetyki wyszło, że lepiej przypodobać się emerytom, dając im igrzyska, niż zrobić coś interesującego dla młodych, światowych, aktywnych zawodowo ludzi, którzy będą budować przyszłość tego miasta.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MatiMati

3 0

Kościół się już tak skompromitował, że bardziej nie może. Na pewno nie pomogą mu tego typu akcje, że za plecami ludzi wciska się im patrona, którego wcale nie chcą. To jeszcze bardziej odrzuci ludzi od tej instytucji i bardzo dobrze. Tak w ogóle, to czy ten Wyszyński był kiedyś w Legionowie, coś tu zrobił? Zasłużył się jakoś dla tego miasta? Skończy się ta polityczna agonia Smogorzewskiego, to i patrona się odwoła. Jako mieszkaniec Legionowa nie uznaję tego patrona. Dla mnie to szopka bez znaczenia. 17:49, 10.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Guciniak Guciniak

1 0

Jeśli 200 osób może narzucić swoją wolę 50 tys. mieszkańcom, a władca miasta Roman to akceptuje i finansuje, to facet ma dobrze zryty beret i czuje się niezatapialny. Czas na zmiany! 09:55, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%