Zgodnie z proponowanymi przepisami z norm określonych dla pozostałych obiektów i działalności będącej źródłem hałasu wyłączono powszechne korzystanie ze środowiska w zakresie aktywności sportowej o charakterze szkolnym lub rekreacyjnym. Chodzi m.in. o korzystanie z boisk, kortów, bieżni i skateparków.
„Konieczność zmiany rozporządzenia jest związana z pojawiającymi się problemami dotyczącymi ograniczania możliwości korzystania z infrastruktury sportowej, które prowadzą niejednokrotnie do zakazu korzystania z obiektów powszechnie dostępnych, takich jak: boiska korty, bieżnie i skateparki. Stąd w celu rozwiązania problemu nadinterpretacji obowiązujących przepisów rozporządzenia należało jednoznaczne wskazać, że aktywność sportowa o charakterze szkolnym lub rekreacyjnym realizowana na boiskach, kortach, bieżniach, skateparkach ma charakter powszechnego korzystania ze środowiska” – wskazano w uzasadnieniu do rozporządzenia.
W ocenie skutków regulacji zaznaczono, że szkoły i placówki oświatowe dysponują obiektami sportowymi wykorzystywanymi do zajęć portowych w ramach powszechnej edukacji, więc zaproponowane zmiany usankcjonują obowiązujący stan prawny, zgodnie z którym aktywność sportowa o charakterze szkolnym lub rekreacyjnym, realizowana na tych obiektach, wpisuje się w definicję powszechnego korzystania ze środowiska.
Według autorów projektu projektowane przepisy pozytywnie wpłyną również na możliwość wykorzystania gminnej infrastruktury sportowej.
„Gminy zarządzają obiektami sportowymi służącymi celom rekreacyjnym, stąd zaproponowane zmiany usankcjonują obowiązujący stan prawny, zgodnie z którym aktywność sportowa o rekreacyjnym, realizowana na tych obiektach, zalicza się do powszechnego korzystania ze środowiska” – wskazano.
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, zgodnie z art. 2 ust. 2a ustawy Prawo ochrony środowiska, przepisów tej ustawy nie stosuje się w zakresie hałasu powstającego w związku z powszechnym korzystaniem ze środowiska.
„Powszechne korzystanie ze środowiska, na podstawie art. 4 ust. 1 POŚ, przysługuje z mocy ustawy każdemu i obejmuje korzystanie ze środowiska, bez użycia instalacji, w celu zaspokojenia potrzeb osobistych oraz gospodarstwa domowego, w tym wypoczynku oraz uprawiania sportu” – wskazano.
Zaznaczono również, że propozycja resortu wpłynie pozytywnie na promowanie kultury fizycznej w społeczeństwie oraz wpisuje się w program profilaktyki nadwagi i otyłości.
Ze względu na doprecyzowujący charakter proponowanych przepisów, nowe rozporządzenie ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.
mr/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz