Cieśla, elektromechanik, monter nawierzchni kolejowej, ale też opiekun osoby starszej – to tylko niektóre zawody, które znalazły się w prognozie zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego, opublikowanej przez MEN. Ministerstwo zapowiada też dodatkowe środki dla szkół, które będą przygotowywać uczniów do wykonywania danych profesji.
Krajowa prognoza zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego w 2025 roku zawiera wykaz 35 zawodów. Są to profesje, na które będzie największe zapotrzebowanie ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa.
W 2025 r. na liście krajowej pojawił się po raz pierwszy zawód z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej i opiekun w domu pomocy społecznej.
Prognoza, publikowana w formie obwieszczenia, została podzielona na listę krajową i wojewódzką.
„Prognoza stanowi syntetyczne ujęcie różnych źródeł opisujących tendencje na rynku pracy w kontekście strategii rozwoju państwa i regionów. Celem prognozy jest dostarczenie przesłanek do kształtowania oferty szkolnictwa branżowego adekwatnie do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy” – informuje MEN
Dzięki opublikowanej prognozie, szkoły i organy prowadzące mogą zaplanować zawody, które będą uruchamiane w nowym roku szkolnym 2025/2026. Decyzje w tym zakresie będą miały wpływ na wysokość potrzeb oświatowych.
Szkoły kształcące w zawodach z „listy krajowej” oraz w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z „listy wojewódzkiej” będą mogły liczyć na zwiększenie potrzeb oświatowych na ucznia o ok. 1900 zł.
Ministerstwo zapowiada też zwiększenie dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników w zawodach z „listy krajowej” oraz w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z „listy wojewódzkiej” dla pracodawców. Będzie to wzrost o 2570 zł.
„Prognoza zapotrzebowania na zawody z „listy krajowej” oraz na zawody o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu z „listy wojewódzkiej” jest uwzględniana przy podziale potrzeb oświatowych, co roku dotyczy uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie i ma zastosowanie przez cały cykl ich kształcenia” – argumentuje ministerstwo edukacji
Na liście zawodów o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa znalazły się:
Z kolei zawody o szczególnie istotnym, istotnym lub umiarkowanym zapotrzebowaniu na wojewódzkim rynku pracy to: technik agrobiznesu, technik aranżacji wnętrz, technik elektroautomatyk okrętowy, technik elektronik, technik elektroniki i informatyki medycznej, technik mechanik lotniczy, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik podziemnej eksploatacji kopalin innych niż węgiel kamienny, technik przemysłu jachtowego, technik przemysłu mody, technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik technologii żywności, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
mo/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz