Nowe przepisy dotyczą podmiotów publicznych oraz osób wykonujących zawody zaufania publicznego, takich jak adwokaci, radcowie prawni czy notariusze. Obywatele nie są zobowiązani do korzystania z e-Doręczeń, ale usługa będzie dostępna także dla nich, co może usprawnić komunikację, skrócić czas doręczeń i zredukować koszty związane z tradycyjną pocztą.
Jak działają e-Doręczenia?
Usługa e-Doręczeń pozwala na wysyłanie i odbieranie dokumentów elektronicznych za pośrednictwem unikalnych adresów do doręczeń (ADE), przyznawanych przez ministra cyfryzacji. W praktyce przypomina to korzystanie z poczty e-mail, jednak system zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i możliwość śledzenia całego procesu doręczenia.
Aby aktywować usługę, użytkownik musi:
Zgodnie z przepisami okres przejściowy, w którym podmioty publiczne będą zobowiązane dostosować się do wymogów ustawy, potrwa do 31 grudnia 2025 roku. W wyjątkowych sytuacjach możliwe będzie odstąpienie od doręczeń elektronicznych i przesyłanie pism w tradycyjnej formie.
W komunikacie Poczta Polska wyjaśnia, że usługa obejmuje:
E-Doręczenia to krok w kierunku usprawnienia procesów administracyjnych i zmniejszenia kosztów korespondencji. Jak zapowiada Poczta Polska, usługa ma zrewolucjonizować sposób komunikacji z urzędami, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo przesyłanych dokumentów.
Choć nowe przepisy dotyczą przede wszystkim instytucji publicznych, usługa jest dostępna dla obywateli, którzy chcą skorzystać z szybszej i wygodniejszej formy wymiany dokumentów.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu legio24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz