Zamknij

Mieszkaniec Nieporętu stracił prawie 3 tys. zł. Padł ofiarą oszustwa

10:33, 23.05.2022 | Źródło: KPP Legionowo
Skomentuj Zdjęcie poglądowe, fot. pixabay.com
REKLAMA

Mieszkaniec gminy Nieporęt padł ofiarą internetowego oszusta i stracił blisko 3 tys. zł - informuje Komenda Powiatowa Policji w Legionowie. Mężczyzna zamówił przez internet sprzęt AGD, zapłacił za towar i … na tym cała transakcja się zakończyła. Towaru nie otrzymał.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez legionowskich policjantów, mieszkaniec gminy Nieporęt zakupił przez internet sprzęt AGD, płacąc za towar blisko 3 tys. zł. Po kilku dniach oczekiwania na dostawę, zaniepokoił się, że towar nadal nie został wysłany, a kontakt ze sprzedającym okazał się też niemożliwy. Mężczyzna domyślił się, że padł ofiarą oszusta i o wszystkim poinformował policjantów.

- Niestety to kolejny przypadek kiedy mieszkaniec powiatu legionowskiego padł ofiarą cyberprzestępców - zaznacza w komunikacie Komenda Powiatowa Policji w Legionowie. 

Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakupów przez internet?

Schemat działania internetowych oszustów jest zwykle bardzo podobny. Poprzez ogłoszenia w sieci oferują na sprzedaż różne towary bądź usługi po bardzo atrakcyjnej cenie. Po dokonaniu przez kupującego wpłaty na podane konto bankowe, wszelki kontakt ze sprzedającym nagle się urywa. Oszukany nie ma więc ani pieniędzy, ani towaru. Jednak przy odrobinie zdrowego rozsądku można ograniczyć ryzyko padnięcia ofiarą tej formy oszustwa.

Przede wszystkim uważajmy na „super okazje”. Przed dokonaniem transakcji warto sprawdzić wiarygodność osoby sprzedającej dany produkt. Zweryfikujmy, czy jest rzetelny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na temat sprzedawcy. Zamiast uiszczać opłatę za towar przed wysyłką, warto zapłacić nieco więcej i wybrać opcję zapłaty za pobraniem.

Co zrobić, gdy jednak mimo zachowania ostrożności padniemy ofiarą oszustwa?

Przede wszystkim należy:
• jak najszybciej poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu,
• zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, sms’y,
• gdy do oszustwa doszło na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, sposób kontaktu ze sprzedającym - jego e-mail, nr telefonu, adres (korespondencja e-mail powinna być zapisana w formie elektronicznej, np. w formacie *.eml), sposób dokonania zapłaty - przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem,
• zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki policji.

Nie wolno zapominać o ochronie swoich danych personalnych. Uchroni nas to przed wplątaniem w przestępczą aktywność oszustów aukcyjnych, dlatego:

• nie należy logować się do serwisów z innego komputera niż nasz własny, gdyż nie mamy pewności, że na danym komputerze nie jest uruchomione oprogramowanie do pozyskiwania informacji, które powinny być znane tylko nam (sniffer’y, keylogger’y) lub nawet czy jest na nim zainstalowany program antywirusowy z aktualnymi bazami złośliwego oprogramowania,
• nie należy podawać żadnych danych w odpowiedzi na rzekome zapytania od administracji serwisu aukcyjnego, są to w 100% preparowane przez oszustów e-mail celem przejęcia naszego konta użytkownika,
• nie należy dokonywać płatności i logować się do serwisów z podaniem swojego hasła w punktach bezpłatnego publicznego dostępu do internetu (tzw. hot-spotach).
 

(Źródło: KPP Legionowo)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%