Zamknij
REKLAMA

Wybierasz się na off-road? Sprawdź, jak się do niego odpowiednio przygotować

14:04, 15.03.2022 | .
Skomentuj

Dla wielu osób off-road to prawdziwa pasja. To źródło wielu emocji i przeżyć. Jednak każdy fan wypraw off-roadowych przyzna, że trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Warto zatem wiedzieć, jaki sprzęt powinno się ze sobą zabrać, aby wyprawa była zarówno ekscytująca, jak i bezpieczna.

Czym jest off-road?

Zacząć jednak warto od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest off-road i czym się charakteryzuje. Wyprawa off-roadowa polega na jeździe specjalnymi autami terenowymi 4x4 po nawierzchniach nieutwardzonych. Wyróżnić można kilka rodzajów off-roadu. Pierwszy to jazda turystyczna. W tym przypadku pojazdy terenowe służą jako środek transportu w trakcie długiej podróży. Drugi to cross-country. Są to jazdy szybkościowe samochodami terenowymi 4x4. I trzeci rodzaj to rock crawling. W tym przypadku mowa jest o jeździe po skałach. Do każdego z tych rodzajów off-roadu zawsze trzeba się odpowiednio przygotować.

Jak przygotować samochód do off-roadu?

Decydując się na udział w wyprawie off-roadowej, przede wszystkim zadbać trzeba o auto. Taki samochód koniecznie musi mieć napęd na cztery koła i mocne podwozie. Jeśli wyprawa nie ma być długa, to w zupełności wystarczy każde auto z napędem 4x4. Inaczej jest w przypadku wyjazdu dłuższego i bardziej zaawansowanego. Tutaj znacznie lepszym rozwiązaniem będzie samochód ze stałym napędem wszystkich kół z opcją blokowania międzyosiowego mechanizmu różnicowego bądź napęd na cztery koła dołączany na sztywno. Przygotowując auto do off-roadu, nie można zapomnieć o takim elemencie jak reduktor. Element ten zapobiega spaleniu się sprzęgła podczas wjazdu na trudną nawierzchnię. Oczywiście bardzo istotny jest także typ i stan opon. W przypadku wyprawy off-roadowej muszą być to opony dostosowane do jazdy w terenie. Cechować muszą się odpornością na ewentualne uszkodzenia.

Jakie akcesoria na wyprawę off-road?

W trakcie wyprawy off-roadowej zdarzyć może się naprawdę wszystko. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą okoliczność. Podczas jazdy w bardzo trudnym terenie zdarzyć się może choćby to, że auto się zakopie. Wówczas konieczne będzie skorzystanie z wyciągarki samochodowej. Jakie wyciągarki są najbardziej efektywne w terenie? Przede wszystkim są to wyciągarki elektryczne. Są niezawodne i proste w obsłudze. Wybierając się na off-road, wyciągarka elektryczna stanowić powinna jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Może bowiem być jedynym ratunkiem w sytuacji kryzysowej, o jaką nietrudno podczas jazdy w trudnym terenie. Co ważne, wyciągarka elektryczna to urządzenie o małych gabarytach. Nie będzie zatem żadnego problemu w tym, aby zabrać ją ze sobą. Samo jej działanie nie jest skomplikowane. Opiera się na silniku elektrycznym, dzięki któremu lina nawija się na bęben cylindryczny. Umożliwia to szybkie i sprawne wyciągnięcie auta w nawet najgorszej sytuacji. Więcej o wyciągarkach elektrycznych przeczytać można na stronie https://www.dragonwinch.com/.

Jak zaplanować wyprawę off-roadową?

Wybierając się na off-road, warto wcześniej taki wyjazd dobrze zaplanować. Dotyczy to zwłaszcza off-roadu turystycznego, który najczęściej zaplanować trzeba samemu. W tym przypadku pamiętać trzeba nie tylko o wyznaczeniu samej trasy, ale także o miejscach postoju oraz noclegu. Plan wyprawy przygotować należy staranie. Dzięki temu w trasie uniknie się nieprzyjemnych niespodzianek.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%