Zamknij

Prawo jazdy na motocykl w Legionowie – procedury, warunki, zasady

06:05, 19.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:30, 19.08.2022
Skomentuj Źródło zdjęcia: unsplash.com Źródło zdjęcia: unsplash.com

Posiadanie własnego motocykla i możliwość cieszenia się jazdą to pragnienie niejednego mieszkańca Legionowa. Jeśli i Ty o tym marzysz, ale nie masz prawa jazdy i rozważasz jego wyrobienie, dowiedz się więcej na ten temat. Sprawdź, jak przebiegają procedury i jakie są zasady uzyskania dokumentu.

Dla kogo kategoria A na motocykl

Postanowione – zamierzasz wcielić plany w życie i wyrobić sobie prawo jazdy na motocykl. Od czego zacząć? Zanim podejmiesz jakiekolwiek aktywne działania w tym kierunku, upewnij się, że przysługuje Ci prawo do uzyskania uprawnień na kategorię A, czyli na motocykl z silnikiem o pojemności skokowej przewyższającej 125 cm3. W tym miejscu warto przypomnieć, że jednoślady z mniejszą jednostką napędową są dostępne dla osób mających uprawnienia na podkategorię A2 lub na kategorię B od co najmniej 3 lat.

A zatem jakie warunki trzeba spełnić, żeby podejść do egzaminu na prawo jazdy kategorii A? Jest ono przeznaczone dla osób w wieku nie niższym niż 24 lata – jedyną furtką dla młodszych kandydatów pozostaje zdanie egzaminu na wspomnianą podkategorię A2, która jest dostępna od 18. roku życia i po dwóch latach uprawnia do uzyskania pełnych uprawnień na kategorię A. Wyjątkiem są objęci również funkcjonariusze policji i służb mundurowych, którzy mają prawo do podejścia do egzaminu na pełną kategorię A już po osiągnięciu pełnoletniości.

Wstępne procedury i formalności

Jeśli wiesz, że spełniasz warunki wymagane do podejścia do egzaminu, możesz przejść do formalności z nim związanych. Od czego zacząć? Konieczne jest pozyskanie opinii od lekarza poświadczającej zdolność do prowadzenia jednośladu – można ją uzyskać samodzielnie lub przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy w wybranym ośrodku szkolenia. Kolejnym krokiem powinno być odwiedzenie Starostwa Powiatowego w Legionowie, gdzie zostanie założony Twój indywidualny Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). W tym celu konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza, który można pobrać w internecie, aby wydrukować i wypełnić w domu. Wniosek powinien obejmować wyniki badań lekarskich oraz Twoje zdjęcie o wielkości 3,5 x 4,5 cm.

Założenie PKK pozwala na przejście do kolejnego etapu, jakim jest zapisanie się na kurs w ośrodku szkolenia. Tu masz całkowitą dowolność – wyłącznie od Ciebie zależy, jaki ośrodek wybierzesz. Obowiązkowymi elementami szkolenia są:

  • kurs z udzielania pierwszej pomocy (4 godziny),
  • zajęcia praktyczne (20 godzin).

Przebieg kursu na kategorię A w OSK

Z kolei dobrowolną częścią są wykłady teoretyczne – wiedzę z tego zakresu można przyswoić we własnym zakresie i samodzielnie zapisać się na egzamin państwowy. Praktyczna część egzaminu państwowego jest natomiast dostępna wyłącznie dla kandydatów, którzy ukończyli co najmniej dwudziestogodzinny kurs praktyczny w OSK. Dopiero po zaliczeniu obu testów można zacząć się rozglądać za jednośladem i poszukiwać też odpowiedniego OC na motocykl.

Jak długo trwa szkolenie w OSK? Nie da się z góry określić czasu – dużo zależy od indywidualnych możliwości kursanta i warunków pogodowych. Niesprzyjająca aura może pokrzyżować niejedne zajęcia, dlatego w zależności od danej osoby i pory roku zakończenie wszystkich procedur i formalności zajmuje od kilku tygodni do paru miesięcy. Po ukończeniu zajęć w ośrodku szkolenia można zapisać się na egzamin państwowy, którego pozytywne zaliczenie oznacza uzyskanie uprawnień na kategorię A. Gdy już otrzymasz dokument, możesz zacząć poszukiwania swojego wymarzonego motocykla i przeznaczonej dla niego polisy, sięgając po darmowy kalkulator ubezpieczenia OC.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%