Zamknij

Jak wygląda stan deweloperski mieszkania?

11:46, 08.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:46, 08.06.2022

Pojęcie stanu deweloperskiego jest z pewnością wszystkim dobrze znane. Warto jednak uporządkować wszystkie zasłyszane informacje i doprecyzować co on tak naprawdę oznacza. Jest to bardzo istotne szczególnie dla osób, które chcą jak najszybciej wprowadzić się do świeżo zakupionego mieszkania. W naszym kraju mieszkania od deweloperów cieszą się ogromną popularnością i są wybierane przez większość odbiorców rynku.

Czym charakteryzuje się stan deweloperski?

Stan deweloperski może oznaczać wykończenie w różnych standardach i nie ma jednoznacznej definicji, która by go określała. Deweloperzy najczęściej precyzyjnie opisują go w swoim portfolio, które można sprawdzić przed zakupem nieruchomości. Osoby, które chcą kupić mieszkanie, o wszystkich szczegółach stanu, w jakim otrzymają mieszkanie, są informowane podczas podpisywania umowy przedwstępnej.

Zatem czym tak naprawdę jest stan deweloperski? To po prostu surowy stan nieruchomości mieszkalnej, który pozwala nam rozpocząć prace nad wykończeniem przestrzeni. To, co należy do zadań dewelopera, zanim odda nam klucze do nieruchomości, to przede wszystkim zakończenie prac związanych z ocieplaniem budynku, doprowadzanie przyłączy hydraulicznych i elektrycznych, przygotowanie podłóg oraz ścian, ocieplenie i malowanie elewacji, wykonanie schodów i balustrad, osadzanie rur, a także przygotowanie miejsc parkingowych oraz dróg na terenie inwestycji, które pozwolą mieszkańcom dostać się do miejsca docelowego.

Jaka jest różnica pomiędzy stanem deweloperskim a wykończeniem pod klucz?

Różnica pomiędzy tymi dwiema opcjami jest bardzo prosta i klarowna. Mieszkanie urządzone pod klucz to przestrzeń, do której od razu można się wprowadzić i rozpocząć jej aranżowanie zgodnie z własnymi upodobaniami. Oznacza to, że w mieszkaniu jest już położona podłoga, ściany są pomalowane a wszystkie sprzęty sanitarne i kuchenne zainstalowane w odpowiednich miejscach. Wszystkie dodatkowe elementy, powinniśmy zawrzeć w umowie przedwstępnej, którą podpisujemy z deweloperem.

Minusem takiego rozwiązania może być to, że dostajemy gotową aranżację, która ogranicza nasze projekty. Zdecydowanie trudniej jest też w takim mieszkaniu stworzyć domowy, zindywidualizowany klimat, który możemy wykonać w mieszkaniu w stanie deweloperskim. Na plus jest jednak to, że możemy od razu wprowadzić się do mieszkania. Ostateczna kalkulacja pokaże nam także, że zamieszkanie wykonane pod klucz zapłacimy mniejszą kwotę. Oczywiście mieszkanie w stanie deweloperskim możemy wykończyć po kosztach, jednak będziemy to musieli zrobić samodzielnie, bez zatrudniania profesjonalnej ekipy remontowej.

Na co należy najbardziej uważać przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim?

Najważniejszymi elementami jest jakość materiałów, z których zostały wykonane wszelkie wykończenia. Powinniśmy sprawdzić ścianki działowe, nie tylko pod względem samego tworzywa, ale również na to, na jakim etapie prac je dostajemy. Najczęściej są one otynkowane i wyrównane, ale niektórzy deweloperzy pokrywają je jedną warstwą farby, aby ułatwić zadanie. Warto sprawdzić również materiały, które zostały wykorzystane do stworzenia posadzek, rodzaje profili okiennych i parapetów, a także balustrad balkonowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%