Zamknij

Ashwagandha dlaczego warto ją przyjmować?

15:32, 06.06.2022 | .
Skomentuj

Ashwagandha to tak naprawdę roślina, na którą aktualnie występuje zwiększone zainteresowanie, które jest spowodowane najprawdopodobniej jej właściwościami prozdrowotnymi. Chociaż w Polsce można uznać, że jest ona od stosunkowo niedawna, to w Indiach jest stosowana już od tysięcy lat. Mimo wszystko, ashwagandha zyskała na popularności szczególnie wśród osób aktywnych fizycznie, jednak co ciekawe, może ona mieć także pozytywny wpływ na osoby nieuprawiające sportu, a w tej grupie jest ona mało znana. Warto zatem przyjrzeć się jej z bliska oraz jej właściwościom, a to pozwoli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto ją stosować.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha w gruncie rzeczy posiada wiele nazw i ze wszystkimi można się spotkać w Polsce. Będzie można o niej mówić jako o witanii ospałej, indyjskim żeń-szeniu, śpioszynie lekarskim, czy też wiśni zimowej. Jest to roślina, a właściwie krzew, który posiada charakterystyczny zapach, przypominający niektórym osobom zapachy wydzielane przez konie. 

Co ciekawe, najbardziej popularna nazwa “ashwagandha”, powstała w wyniku połączenia dwóch słów, “ashwa” oznaczającego konia oraz “gandha” co oznacza siłę. Wynika to przede wszystkim z faktu, że daje ona swego rodzaju siłę, osobie która ją stosuje oraz od wspomnianego już charakterystycznego zapachu związanego z końmi.

Jakie właściwości ma ashwagandha?

Od wielu lat w Indiach ashwagandha jest wykorzystywana w walce z różnymi chorobami i schorzeniami. Co ciekawe, stosowano ją m.in. w ramach walki z gruźlicą, bielactwem, artretyzmem, czy też zapaleniem oskrzeli. Jednak równie interesujący jest fakt, że podawano ashwagandhę osobom, które posiadały problemy ze snem, cyklem miesiączkowym, a nawet w przypadkach przewlekłej czkawki.

Jednak obecnie ashwagandha jest dużo lepiej przebadana pod kątem naukowym i zaobserwowano jej pozytywne działanie m.in. wobec stresu. Spowodowało to, że ashwagandha jest zalecana osobom, które mają duże problemy z kontrolowaniem stresu w związku z np. pracą lub innymi obowiązkami.

Jednak coraz częściej można się z nią spotkać w różnego rodzaju odżywkach i suplementach diety. Wynika to z faktu, że ashwagandha posiada właściwości wspierające ogólną wydajność organizmu, a także procesów regeneracyjnych np. po przeprowadzonym treningu. To wszystko sprawia, że jest ona chętnie wykorzystywana przez coraz większą liczbę osób.

Warto jednak pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia jakość suplementu i o tym, aby pochodził on ze sprawdzonego źródła. Sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/Ashwagandha-k940.html) w swojej ofercie posiada produkty z ashwagandhą, które mogą pomóc w poprawie kondycji, a także uodpornić się psychicznie.

Czy warto przyjmować ashwagandhę?

Korzyści ze stosowania ashwagandhy są jak najbardziej widoczne, jednak należy pamiętać, że nie jest ona całkowicie przebadana naukowo. Oznacza to, że nie wszystkie z właściwości tak jak działania przeciwnowotworowe (które przypisuje się witanii ospałej) są potwierdzone. Co więcej, w indyjskim żeń-szeniu odnaleziono witanozydy, których działanie nie jest jeszcze całkowicie znane, jednak nie zarzuca się im negatywnego wpływu na organizm.

Jeśli jednak nie posiada się przeciwwskazań do stosowania witanii ospałej, a chce się znaleźć środek pozwalający zredukować stres, warto rozważyć jej przyjmowanie. Co ciekawe, obecnie jest ona łączona także z innymi wartościowymi substancjami odżywczymi. Sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/) posiada ciekawe połączenia ashwagandhy np. z witaminami, które mogą realnie wspomóc działanie m.in. układu odpornościowego.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%