Zamknij
REKLAMA

Czy wiesz, jak rozliczyć PIT?

08.16, 09.01.2023 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.16, 09.01.2023
www.freepik.com

Rozliczanie podatku często sprawia wiele problemów. Podczas rozliczania PIT możemy popełnić mnóstwo różnych błędów, zaczynając od źle wybranego formularza podatkowego, a kończąc na nieprawidłowo wpisanych kwotach. Nic więc dziwnego, że przy rozliczaniu podatków szukamy pomocy. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby łatwo rozliczyć swój PIT przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka. O czym mowa? Podpowiadamy.

PIT-37 — dla kogo jest przeznaczony i jak go wypełnić?

Dla większości osób najważniejszy jest PIT-37. Deklarację tę musi wypełnić każdy pracownik, zleceniobiorca, a także emeryt czy rencista, za którego zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik (może to być zleceniodawca bądź zakład pracy). Korzystając z formularza PIT-37, możemy rozliczyć się indywidualnie lub razem z małżonkiem. 

Rewolucyjnymi rozwiązaniami, które umożliwiają łatwe wypełnienie deklaracji, są programy i kreatory do rozliczania PIT. Dzięki nim w prosty sposób jesteśmy w stanie wpisać wszystkie niezbędne dane, ponieważ program poprowadzi nas krok po kroku przez każdy etap. Dowiedz się, jak rozliczyć PIT.

W każdym programie do wypełniania PIT przez Internet jest możliwość łatwego wpisywania wszystkich swoich danych, takich jak imię i nazwisko, numer PESEL czy kwota przychodów za rok ubiegły. System podpowie, gdzie powinien znaleźć się numer konta bankowego, czy uwzględnić ulgi na dzieci oraz w którym miejscu podać dane organizacji pożytku publicznego. Należy oczywiście pamiętać, aby na koniec dokładnie zweryfikować wszystkie wprowadzone dane dotyczące naszego rozliczenia PIT. Dopiero gdy mamy pewność, że wszystko się zgadza, możemy przesłać PIT dalej.

PIT-11 za 2022 rok — kto musi go rozliczyć?

PIT–11 jest deklaracją, którą muszą rozliczyć przede wszystkim płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych. Są to pracodawcy, zleceniodawcy lub osoby zamawiające dzieło, które w trakcie roku naliczały, pobierały i wpłacały do Urzędu Skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. 

Choć obowiązek ten nie jest nowy, to wraz z reformami systemu podatkowego nastąpiły zmiany, o których trzeba pamiętać. Dotyczą one między innymi podatników, którzy przekroczyli wiek emerytalny i którym może przysługiwać ulga dla pracujących seniorów.

Efektem wejścia w życie Polskiego Ładu 2.0 w 2022 roku było również wprowadzenie nowej wersji PIT-11, oznaczonej numerem 29. Tylko ona jest obecnie aktualna i ma zastosowanie do przychodów osiągniętych od stycznia 2022 roku. 

Terminy na złożenie formularza PIT-11 są takie same jak w poprzednich latach, czyli:

  • do 31 stycznia 2023 roku należy dostarczyć PIT-11 do urzędu skarbowego,
  • do 28 lutego 2023 roku należy wysłać PIT-11 podatnikowi (np. pracownikowi).
(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%