Zamknij
REKLAMA

Wynajem kawalerki w Warszawie - od czego zależą ceny?

13.03, 28.11.2022 Materiał partnera Aktualizacja: 13.04, 28.11.2022
Skomentuj Fot. materiał partnera

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło nam się śledzić rynek wynajmowanych kawalerek w Warszawie, z pewnością zauważyliśmy dużą rozpiętość cen – różnica między najtańszą a najdroższą ofertą wynieść może nawet kilka tysięcy złotych! Sprawdzamy, jakie czynniki mają wpływ na cenę wynajmu jednopokojowego mieszkania w Warszawie. Czy zawsze najtańsze mieszkanie pozostanie takie po podliczeniu wszystkich kosztów?

Lokalizacja w cenie

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę najmu mieszkania w Warszawie jest jego lokalizacja. Oczywiście, im bliżej Centrum tym drożej, stąd też ceny kawalerek w Rembertowie, Wesołej, na Wawrze lub dalekiej Białołęce będą wyraźnie niższe. Co ciekawe, mieszkania blisko jakiejkolwiek stacji metra zwykle utrzymują wysoki pułap cenowy – wynika to z faktu, że dojazd metrem do Centrum jest szybki i mniej uciążliwy niż stanie w ulicznych korkach. Zazwyczaj droższe będą te mieszkania, które leżą w dzielnicach położonych na lewym brzegu Wisły: Śródmieście, Wola, Mokotów, Ochota. Te rejony upodobało sobie wiele firm i korporacji, więc duża część potencjalnych najemców ma łatwiejszy dojazd do pracy.

Standard PRL, czyli jak odstraszyć wynajmujących

Czy mieszkania w centrum Warszawy zawsze będą tymi najdroższymi? Niekoniecznie. Zabudowa w Śródmieściu jest tak gęsta, że ciężko tu o nowe budynki. Wiele mieszkań na wynajem w tej części miasta znajdować się będzie w starszych budynkach, często w kamienicach. To w najchętniej zamieszkiwanych dzielnicach wciąż można znaleźć oferty mieszkań, które od lat nie zostały wyremontowane lub chociażby odświeżone, a ich umeblowanie to zbiór przypadkowych, niepotrzebnych już właścicielowi mebli. Niska cena w połączeniu z dobrą lokalizacją sprawiają, że raczej nie będzie problemu z wynajęciem zaniedbanego mieszkania. W mieszkaniach, które znajdują się daleko od Centrum, brak chętnych może skutecznie wymusić na właścicielu mieszkania drobne prace remontowe.

Mieszkania o wysokim standardzie to zwykle mieszkania w nowym budownictwie lub świeżo po remoncie. Te nowocześnie umeblowane, w pełni wyposażone i – jak na kawalerki – dosyć przestronne wnętrza zapewne dłużej poczekają na potencjalnego wynajmującego, ze względu na wysoką cenę. Za taki nowoczesny apartament, pomimo jego niewielkiego metrażu, zapłacimy nawet 3.500 zł miesięcznie.

W Warszawie bez trudu znajdziemy też mieszkanie, w którym będziemy pierwszym lokatorem. Dużo osób kupuje bowiem mieszkania w celach inwestycyjnych, zwłaszcza w czasie, gdy niskie stopy procentowe nie zachęcają do lokowania oszczędności na lokatach bankowych. W takich mieszkaniach najczęściej zastaniemy tzw. „standard IKEA” – oznacza to, że kawalerka została umeblowana niedrogimi, ale za to nowymi meblami, zwykle kupionymi właśnie w sklepach IKEA.

Diabeł tkwi w szczegółach

Zdarza się, że podczas poszukiwania mieszkania natkniemy się na ogłoszenie, które sprawia wrażenie idealnego – dobra lokalizacja, świetny standard i niska cena. Zanim jednak podejmiemy decyzję o skontaktowaniu się z właścicielem mieszkania, doczytajmy ogłoszenie do końca. Częstą praktyką stosowaną przez ogłoszeniodawców jest podawanie ceny samego najmu, bez czynszu i innych stałych opłat. Może się okazać, że za mieszkanie, którego podana cena wydaje nam się bardzo atrakcyjna, w rzeczywistości będziemy musieli zapłacić kilkaset złotych więcej. Warto szczegółowo dopytać, jakie opłaty wliczone są w czynsz oraz jaka była orientacyjna wysokość rachunków w przypadku poprzedniego najemcy.

Uwaga też na oferty marzeń. Jeśli coś wydaje się za piękne, aby było prawdziwe, to zwykle tak właśnie jest. Atrakcyjne mieszkania na wynajem Warszawa to towar deficytowy i jako taki bardzo szybko znikają z rynku, co skrupulatnie wykorzystują oszuści. Naszą czujność powinna wzbudzić konieczność zapłacenia zadatku jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Czy poszukując taniej kawalerki na wynajem w stolicy jesteśmy bez szans? Pandemia zmieniła nieco reguły gry także na warszawskim rynku, wynajmujących jest mniej, przez co ceny nieznacznie wyhamowały. Nadal jednak oferty najmu w kwocie poniżej 1.500 zł uważane są za wyjątkowo interesujące. Po ich znalezieniu ważna jest szybkość w podejmowaniu decyzji (ale też – z uwagi na czyhających oszustów- rozwaga), ponieważ zdecydowanych na wynajęcie mieszkania w takiej kwocie może być wielu.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%