Zamknij

Algorytm pomoże wykryć zapalenie płuc, analizując kaszel. Badania będą mogły być wykonywane zdalnie

08:36, 13.12.2022 PAP Aktualizacja: 08:44, 13.12.2022
Skomentuj PAP PAP

Nowy algorytm uczenia maszynowego, analizujący odgłosy kaszlu, może wykrywać wczesne objawy chorób układu oddechowego zarówno w szpitalach, jak i w warunkach domowych - poinformowano na zjeździe Acoustical Society of America w Nashville.

Zapalenie płuc to jedna z głównych przyczyn zgonu na świecie - w USA dotyka ponad milion osób rocznie. Nieproporcjonalnie często chorują dzieci, osoby starsze i pacjenci szpitali. Wczesne wykrywanie i leczenie zapalenia płuc daje największą szansę na wyzdrowienie. W diagnostyce stosowane są między innymi badania krwi oraz badania obrazowe klatki piersiowej, pozwalające wykryć charakterystyczne zmiany w rodzaju zacienień. Aby zlecić takie badania lekarz musi jednak podejrzewać zapalenie płuc.

Zanim pojawiły się nowocześniejsze metody, lekarze polegali na osłuchiwaniu i opukiwaniu płuc pacjenta. Płyn w opłucnej, zwężone oskrzela czy zajęcie miąższu płucnego dają charakterystyczne efekty akustyczne. Jak się okazuje, ocena odgłosów wydawanych przez układ oddechowy może być pomocna w diagnostyce także obecnie.

Algorytm analizuje dźwięk kaszlu

Dr Jin Yong Jeon z Hanyang University (Korea Południowa) i jego współpracownicy opracowali technikę diagnozowania zapalenia płuc oparta na analizie dźwięków związanych z kaszlem. Algorytm uczenia maszynowego identyfikuje podejrzane odgłosy i określa, czy pacjent cierpi na zapalenie płuc.

Ponieważ każde pomieszczenie i każde urządzenie rejestrujące jest inne, autorzy badali jednocześnie odpowiedzi impulsowe pomieszczenia - mierzyli reakcję akustyki danej przestrzeni na różne częstotliwości dźwięku. Łącząc te dane z zarejestrowanymi odgłosami kaszlu, algorytm może działać w każdym środowisku.

- Automatyczne diagnozowanie stanu zdrowia na podstawie informacji o odgłosach kaszlu, które pojawiają się w sposób ciągły podczas codziennego życia, ułatwi leczenie bez kontaktu osobistego 

— zaznaczył Jeon . - Możliwe będzie również obniżenie ogólnych kosztów leczenia.

Jedna z firm planuje zastosowanie tego algorytmu do zdalnego monitorowania pacjentów. Zespół chce również opracować aplikację na potrzeby opieki domowej.

- Nasz zespół badawczy planuje zautomatyzować krok po kroku proces, który jest obecnie wykonywany ręcznie, aby poprawić wygodę i przydatność 

— zapowiedział Jeon. (PAP)

(https://medicalxpress.com/news/2022-12-machine-pneumonia.html)

Autor: Paweł Wernicki

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%