Zamknij
REKLAMA

Mazowiecka KAS przejęła 70 tys. nielegalnych tabletek na potencję. Wysłano je z Dubaju

12.53, 15.09.2022 PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali 22 przesyłki z Emiratów Arabskich. Paczki zawierały prawie 70 tys. nielegalnych tabletek na potencję - powiedziała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie starszy rewident Justyna Pasieczyńska.

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej pracujący w oddziale Celnym I Pocztowym w Warszawie w 11 przesyłkach nadanych w Emiratach Arabskich znaleźli ponad 41 tys. szt. tabletek na potencję. - Tydzień później funkcjonariusze KAS zatrzymali kolejne 11 przesyłek do tego samego odbiorcy, było w nich ok. 28 tys. szt. tabletek - przekazała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Wskazała, że wszystkie leki miały trafić do jednego odbiorcy w woj. podlaskim.

- Przesyłki wysłano z Dubaju. Nadawca zadeklarował, że znajdują się w nich suplementy diety oraz kosmetyki do pielęgnacji włosów - tłumaczyła. Podała przy tym, że skontrolowane paczki zawierały prawie 70 tys. szt. leków na potencję. - Ich szacunkowa wartość rynkowa to prawie 700 tys. złotych - wyjaśniła.

- Liczba zatrzymanych leków wskazuje, że były przeznaczone na sprzedaż. Na forach internetowych pojawia się wiele ofert farmaceutyków niewiadomego pochodzenia 

- zaznaczyła.

Przypomniała, że leki, które są sprowadzane nielegalnie, z naruszeniem ustawy prawo farmaceutyczne, mogą być szkodliwe dla zdrowia. Często są to preparaty o niezbadanym składzie i działaniu, przechowywane i transportowane w niewłaściwych warunkach.

Wszystkie przesyłki zabezpieczono do dalszego postępowania, które prowadzi Komisariat Policji Warszawa Ursynów.

- Obrót lekami i substancjami farmaceutycznymi bez wymaganych zezwoleń jest zakazany. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat 

- podkreśliła rzeczniczka.

- Podróżni mogą wwieźć do Polski leki na własne potrzeby w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań, z wyłączeniem środków odurzających i substancji psychotropowych. Uprawnienie to nie dotyczy przesyłek pocztowych i kurierskich, co oznacza, że taka forma przywozu produktów leczniczych na własny użytek bez wymaganych zezwoleń jest niedozwolona - dodała rzeczniczka IAS w Warszawie.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%