Zamknij
REKLAMA

Za kilka dni zmieniają standard nadawania TV. Czy jesteś gotowy?

13:30, 22.06.2022 | Redakcja
Skomentuj Zdj. ilustracyjne, źródło: pixabay.com
REKLAMA

W najbliższy poniedziałek (27.06) na Mazowszu zmieniony zostanie standard nadawania naziemnych kanałów telewizyjnych. Przestarzały system DVB-T zostanie zamieniony na nowocześniejszy DVB-T2/HEVC. Niektórzy widzowie mogą w związku z tym stracić możliwość oglądania swoich ulubionych kanałów. Co zrobić, aby cieszyć się nieprzerwanie możliwością odbioru naziemnej TV?

Po pierwsze należy sprawdzić posiadany w domu odbiornik TV. Nowsze sprzęty powinny bez przeszkód odbierać nowy standard telewizji. Szczegóły znajdziemy w specyfikacji technicznej naszego urządzenia. Można je znaleźć w instrukcji obsługi, bądź na naklejce umieszczonej z tyłu. Jeśli znajdziemy tam informację o tym, że nasz odbiornik obsługuje standard DVB-T2/HEVC, nie musimy nic robić. Dalej będziemy odbierać naziemną telewizję. 

Co, jeśli mój sprzęt nie jest przystosowany do nowego standardu?

W tym przypadku mamy dwie możliwości:

  • zakup odpowiedniego dekodera, obsługującego nowy standard nadawania telewizji,
  • zakup nowego odbiornika telewizyjnego.

Rządowy program dofinansowania do dekodera lub telewizora. Jak skorzystać? Ile można dostać?

Przypominamy, że osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, których nie stać na zakup dekodera lub nowego telewizora mogą skorzystać z rządowego programu dofinansowania. Otrzymać można 250 zł wsparcia - jeśli zdecydujemy się na zakup nowego telewizora lub 100 zł na zakup dekodera.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć za pośrednictwem:

Po złożeniu wniosku otrzymamy specjalny kod na podany w formularzu online adres e-mail lub w postaci wydruku przekazanego przez pracownika Poczty Polskiej, który będzie rejestrował wniosek w systemie.

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem zrealizujesz w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpiły do programu. Realizacja świadczenia jest możliwa w przeszło 3600 punktach sprzedaży zlokalizowanych w całej Polsce.

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 r. i do tego czasu można otrzymać i zrealizować świadczenie.

Po co ta zmiana?

Nowy standard nadawania naziemnych programów telewizyjnych realizowany jest z dwóch powodów. 

DVB-T2/HEVC pozwoli na emisję większej liczby kanałów telewizyjnych z wyższą jakością (HD lub UHD), bez konieczności zwiększenia liczby częstotliwości oraz umożliwi zwolnienie częstotliwości w paśmie 700 MHz na potrzeby telefonii komórkowej działającej w standardzie 5G.
 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%