Zamknij
REKLAMA

Legionowo: Koronawirus zaszkodził finansom miasta. Ratusz szuka oszczędności

16:12, 14.05.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

W związku z epidemią koronawirusa, a co za tym idzie pogarszającą się sytuacją gospodarczą w kraju do kasy Urzędu Miasta Legionowo wpłynęło o prawie 6 mln zł mniej, niż zakładały to budżetowe prognozy. Miasto już zaczęło szukać oszczędności - informuje w komunikacje magistrat. Gdzie możemy spodziewać się cięć?Wydany w czwartek (14 maja) komunikat Urzędu Miasta Legionowo nie napawa optymizmem. Epidemia koronawirusa uszczupliła dochody stolicy powiatu legionowskiego o 5,8 mln złotych. Urzędnicy już zaczęli szukać oszczędności i ciąć koszty. Najpierw kryzys odczują instytucje kultury i sportu. Odwołane zostały wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe. W poważnym stopniu ograniczona będzie także wymiana międzynarodowa oraz promocja miasta.

Poza tym o 1,5 mln złotych zmniejszono wydatki na pensje dla pracowników Urzędu Miasta Legionowo, Straży Miejskiej i Areny Legionowo.

Na razie bez zmian pozostaje kalendarz inwestycyjny. Remonty dróg i innej infrastruktury będą odbywać się zgodnie z planami ujętymi w budżecie miasta.

- Skoro wzrastają wydatki związane z ochroną zdrowia i jednocześnie maleją dochody miasta, to naszym obowiązkiem jest zapewnienie płynności finansowej gminy. Obserwujemy budżet. Analizujemy wszystkie wydatki i oszczędzamy na wydatkach bieżących. Nie planujemy rezygnacji z inwestycji. Obliczyliśmy, że dzięki cięciom bieżących wydatków we wszystkich dziedzinach funkcjonowania gminy możemy zaoszczędzić ponad 11,5 mln zł. Niestety sytuacja budżetowa zmusza do cięć. Chcemy je wprowadzać stopniowo, w zależności od rozwoju sytuacji finansowej miasta - mówi zastępca prezydenta Piotr Zadrożny.

Z komunikatu legionowskiego ratusza wynika, że miejski budżet uszczuplają przede wszystkim znacznie mniejsze wpływy z tytułu udziału w podatku PIT i CIT. Co miesiąc Ministerstwo Finansów przelewa miastu transzę z udziału gminy w podatku dochodowym (PIT), w skali roku to blisko 1/3 dochodów miasta (ponad 86 mln zł). Ratusz odnotował duże spadki wpływów w porównaniu do ubiegłego roku.

Udział PIT w kwietniu 2020 r. wyniósł tylko 5,2 mln zł. Natomiast w analogicznym okresie w roku 2019 było to aż 8,8 mln zł. Daje to spadek o ponad 40 %. Podobnie jest z podatkiem dochodowym od osób prawnych i podatkami od nieruchomości. Obniżona została także subwencja oświatowa o 828 tys. zł.

/red./

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%