Zamknij
REKLAMA

Idąc do urzędu lub banku zabierz plastikowy dowód. mObywatel go nie zastąpi - przynajmniej na razie

14.26, 16.01.2023 Redakcja Aktualizacja: 14.26, 16.01.2023
Skomentuj mObywatel nie zastępuje dowodu, fot. Starostwo Powiatowe w Legionowie
REKLAMA

Wybierając się do urzędu lub banku wciąż powinniśmy mieć ze sobą plastikowy dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Niestety obrazy naszych dokumentów w aplikacji mObywatel nie wystarczą, by zgodnie z prawem nas zidentyfikować. O obowiązku noszenia przy sobie "analogowych" dokumentów przypomina w komunikacie Starostwo Powiatowe w Legionowie.

Jak czytamy w komunikacie Starostwa Powiatowego, coraz częściej klienci urzędów i banków na prośbę o okazanie dowodu tożsamości próbują identyfikować się aplikacją mObywatel. Okazuje się jednak, że to niemożliwe, ponieważ narzędzie to wciąż nie zastępuje dowodu osobistego i urzędnicy nie mogą go honorować.

Aplikacja mobilna mObywatel nie jest dowodem osobistym i nie zastępuje dowodu osobistego. Dlatego w kontaktach z urzędem czy bankiem zawsze potrzebny nam będzie dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

-informują urzędnicy.

Prace nad odpowiednią ustawą trwają

Obecnie trwają prace nad nową ustawą, która umożliwi identyfikowanie się w urzędach lub bankach za pomocą aplikacji mObywatel. Aplikacja będzie mogła zastąpić dowód osobisty, prawo jazdy, legitymację szkolną i studencką, a także legitymację osoby niepełnosprawnej. Posłuży też do  płacenia za usługi publiczne oraz do uwierzytelniania profilu zaufanego, do czego do tej pory używaliśmy konta bankowego. 

Prawdopodobnie sam profil mObywatela będzie nowym sposobem na identyfikację elektroniczną.

Jednak to plany na przyszłość. Teraz prace legislacyjne nad ustawą są w trakcie i aplikacja mObywatel nie zastępuje obecnie dowodu osobistego.

(Redakcja)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%