Zamknij

Święto Niepodległości w powiecie legionowskim

11:57, 14.11.2022 Redakcja Aktualizacja: 11:05, 15.11.2022
Skomentuj Legionowskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przemarsz. Fot. UM Legionowo Legionowskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości. Przemarsz. Fot. UM Legionowo

W piątek (11.11) obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości Polski. Z tej okazji we wszystkich gminach powiatu legionowskiego odbyły się uroczystości patriotyczne. Starostwo Powiatowe w Legionowie podsumowało ten szczególny dzień.

Jak zaznaczają w swojej informacji urzędnicy starostwa, we wszystkich gminach powiatu legionowskiego zorganizowano uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak wyglądały one w poszczególnych miejscach?

Miasto Legionowo

W Legionowie świętowanie rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, po której nastąpił przemarsz pod pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego, gdzie delegacie złożyły wiązanki. W ramach nieoficjalnej części obchodów odbyła się 9. edycja Festiwalu Gęsiny. W programie imprezy znalazły się: spektakl „O Kasi co gąski zgubiła", występ ZTL „Pruszkowiacy” oraz wspólna biesiada.

Miasto i Gmina Serock

Serockie obchody zainaugurowano uroczystą sesją Rady Miejskiej. Następnie w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny odprawiono mszę świętą z udziałem pocztów sztandarowych, a potem uroczystości przeniosły się na rynek, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za Ojczyznę. W programie obchodów znalazł się także Wieczór Artystyczny.

Gmina Nieporęt

Gmina Nieporęt odzyskanie niepodległości świętowała już 10 listopada. W planie obchodów znalazły się Piknik Historyczny, msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Apel Pamięci Oręża Polskiego w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, a także złożenie kwiatów pod pomnikiem na Placu Wolności. Wydarzeniu towarzyszyła obecność 2. szwadronu 11. pułku Ułanów Legionowych. Dzień później na sportowo świętowali uczestnicy VI Biegu Niepodległości.

Gmina Wieliszew

Gmina Wieliszew świętowanie rozpoczęła już 10 listopada podczas XXII Festiwalu Kultury Ludowej. Następnego dnia, w piątek (11.11) odprawiono mszę świętą w kościele św. Bartłomieja Apostoła, a po nabożeństwie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojen na placu ks. Jana Trzaskamy w Janówku Pierwszym. Była to uroczystość, w której brali udział żołnierze z 32. wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera. W Wieliszewie zorganizowano także wydarzenie pod nazwą „104. urodziny Polski”, w trakcie którego złożono wiązanki pod Pomnikiem Ojców Niepodległości oraz otwarto wystawę plenerową „Ojcowie Niepodległości”. Nie obyło się bez odtańczenia tradycyjnego poloneza i śpiewania pieśni patriotycznych.

Gmina Jabłonna

W gminie Jabłonna świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowano 6 listopada biegiem „Jabłonna dla Niepodległej”. 10 listopada zorganizowano marsz historyczny „W drodze ku wolności” i koncert pieśni patriotycznych. Dzień później odbył się spacer „Trzciany mało znane”. Główne obchody miały natomiast miejsce w Chotomowie, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą. Po niej uroczystości przeniosły się pod pomnik pamięci poległych i pomordowanych w latach 1939 – 1945. W programie jabłonowskich obchodów znalazło się także wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji  „Niepodległa do Hymnu”. Obchody zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru AVE oraz zespołu VIS A VIS.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%