Zamknij

Rewolucja w zarządzaniu oświetleniem ulicznym w Gminie Wieliszew. Zamontują zegary astronomiczne oraz specjalne sterowniki

12:00, 07.12.2022 Redakcja Aktualizacja: 12:09, 07.12.2022
Skomentuj  Rewolucja w zarządzaniu oświetleniem ulicznym w Wieliszewie. Zdj. ilustracyjne, źródło: arch. Legio24.pl Rewolucja w zarządzaniu oświetleniem ulicznym w Wieliszewie. Zdj. ilustracyjne, źródło: arch. Legio24.pl

Gmina Wieliszew planuje zmodernizować sposób zarządzania oświetleniem ulicznym. Ma być ekologiczniej i bardziej oszczędnie, niż do tej pory. Wszystko dzięki 120 zegarom astronomicznym i 10 sterownikom oświetlenia. Urząd Gminy opublikował  w poniedziałek (5.12) zapytanie ofertowe w tej sprawie. Termin składania ofert przez firmy mija w czwartek (8.12).

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na łamach Portalu Legio24.pl o tym, że w ramach oszczędności wieliszewski samorząd postanowił wyłączać część ulicznego oświetlenia. W tym momencie odbywa się to za pomocą sterowania fazami. Jak przyznał wójt gminy, Paweł Kownacki, rozwiązanie to nie jest jednak doskonałe.

Obecnie, to która z latarni pozostaje wyłączona zależy od fazy, do której jest podłączona. W efekcie latarnie świecą nierównomiernie, nie ma także możliwości sterowania godzinami ich pracy. Wszystko ma zmienić nowy system, który gmina planuje zakupić i zamontować.

[ZT]118537[/ZT]

120 zegarów i 10 sterowników zapanuje nad latarniami w Wieliszewie

W poniedziałek (5.12) Urząd Gminy Wieliszew opublikował zapytanie ofertowe w sprawie zakupu i montażu 120 zegarów astronomicznych oraz 10 sterowników do zarządzania latarniami ulicznymi. O tym, jakie możliwości da nowy system czytamy w dokumentacji ofertowej.

Zegary astronomiczne

Planowane do zakupu przez gminę Wieliszew zegary astronomiczne będą mogły pracować w jednym z trzech trybów: automatycznym, astronomicznym lub ręcznym. Będzie je można podłączyć do zewnętrznego czujnika jasności, który dodatkowo będzie korygował moment włączenia i wyłączenia latarni, w zależności od rzeczywistych warunków oświetleniowych.

Tryb astronomiczny, przy włączaniu i wyłączaniu latarni będzie brał pod uwagę położenie słońca nad horyzontem oraz godziny jego wschodu i zachodu.

Tryb automatyczny pozwoli na wpisanie w system stałych pór, w których latarnie mają się świecić.

Z kolei tryb ręczny da możliwość dowolnego sterowania oświetleniem ulicznym.

Dodatkowo zegary będą automatycznie przełączać się pomiędzy czasem letnim i zimowym.

Sterowniki microBLUE

Sterowniki pozwolą natomiast na dowolną konfigurację oświetlenia ulicznego na terenie gminy Wieliszew. Będzie można za ich pomocą ustawić wyłączenia nocne, wygasić część latarni np. co drugą itd.

Oczywiście sterowniki będą współpracowały z zegarami astronomicznymi oraz zewnętrznymi czujnikami natężenia światła.

Co da mieszkańcom nowy system?

Przede wszystkim pozwoli na efektywne zarządzanie oświetleniem ulicznym. Jesienią lub zimą pozwoli włączyć wszystkie latarnie w godzinach późno popołudniowych i wieczornych, kiedy ruch uliczny jest duży, a nocą część z nich wygasić. 

W każdej chwili będzie można również, w zależności od potrzeby, przejść na sterowanie ręczne lub zmienić wcześniej zdefiniowane ustawienia automatyczne.

Poprawnie zainstalowany system powinien dać gminie oszczędności w zakresie wykorzystania energii elektrycznej, ale bez uszczerbku dla bezpieczeństwa mieszkańców.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%