Zamknij
REKLAMA

Z komina szły iskry. Pożar w Chotomowie

11.35, 24.11.2022 Redakcja Aktualizacja: 11.41, 24.11.2022
Skomentuj Pożar sadzy. Zdj. ilustracyjne, źródło: OSP Gdów
REKLAMA

W środę (23.11) przed godz. 18:00 doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym jednego z domów położonych przy ul. Kordeckiego w miejscowości Chotomów (gmina Jabłonna). W związku ze zdarzeniem interweniowały 3 zastępy straży pożarnej. Na szczęście, w wyniku zdarzenia, nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Jak informuje dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, zgłoszenie o pożarze w domu przy ul. Kordeckiego w Chotomowie wpłynęło do służb o godz. 17:59. Na miejsce wysłano 2 zastępy z JRG Legionowo oraz 1 zastęp z OSP Chotomów.

W chwili przyjazdu straży pożarnej, pożar sadzy w kominie był już rozwinięty. Z komina, jak relacjonuje dyżurny KP PSP w Legionowie, wydobywały się iskry.

Strażacy najpierw wygasili przydomowy piec, a następnie przystąpili do gaszenia sadzy. Na szczęście, w wyniku pożaru, nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

Działania na miejscu zdarzenia zakończyły się o godz. 18:43.

Pożar sadzy. Jak go uniknąć?

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, pożary sadzy często spowodowane są zaniedbaniami użytkowników. Podstawowym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu;
  • palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej raz na 6 miesięcy;
  • palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej raz na 3 miesiące.

Warto także skorzystać z usług kominiarskich przed rozpoczęciem na dobre sezonu grzewczego. Nie należy również spalać w piecu resztek, śmieci czy odpadów komunalnych, które powinny być oddane na wysypisko. Jako materiały złożone pod względem chemicznym, nie ulegają one pełnemu spaleniu i na wewnętrznych ściankach komina pozostawiają po sobie sadzę.

Gdy już do pożaru sadzy w kominie dojdzie, należy:

  • zadzwonić na numer alarmowy 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, a w trakcie rozmowy powiedzieć, co się dokładnie dzieje, jak dojechać do budynku oraz czy istnieje dostęp na dach budynku;
  • wygasić ogień w piecu/kominku (jeśli nie zagraża to naszemu bezpieczeństwu);
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze;
  • dozorować przewód kominowy od strony pomieszczeń, na całej jego długości;
  • udostępnić pomieszczenie przybyłym strażakom oraz udzielić im wszelkich potrzebnych informacji.

Pod żadnym pozorem nie można gasić palącej się sadzy w kominie wodą! Z jednego litra wody powstaje około 1700 litrów pary wodnej, która w warunkach pożaru sadzy w kominie nie będzie miała możliwości ujścia i w konsekwencji może poważnie uszkodzić przewód kominowy.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%