Zamknij
REKLAMA

Budżet Legionowa 2023: Przebudowa monitoringu miejskiego i wymiana ulicznych latarni na energooszczędne. Co jeszcze planują?

12.38, 21.11.2022 Redakcja Aktualizacja: 15.53, 21.11.2022
Skomentuj Zdj. ilustracyjne, źródło: unsplash.com
REKLAMA

Wymiana miejskiego oświetlenia, przebudowa monitoringu miejskiego oraz przebudowa ulicy Wąskiej - to główne, zaplanowane na przyszły rok inwestycje legionowskiego ratusza. Urząd Miasta przygotował już projekt Uchwały Budżetowej. Radni zajmą się nim na grudniowej sesji Rady Miasta.

W przygotowanym przez Urząd Miasta Legionowo projekcie przyszłorocznego budżetu znalazło się kilka wartych uwagi inwestycji. 

Jedną z ważniejszych jest wykonanie projektu i przebudowa miejskiego monitoringu. Ratusz szacuje, że całość powinna kosztować około 1 mln zł.

Bardzo kosztowną inwestycją będzie wymiana wszystkich miejskich latarni na energooszczędne. W sumie urzędnicy zaplanowali wymianę ponad 3,5 tys. lamp za kwotę około 5 mln 700 tys. zł.

W przyszłym roku magistrat planuje również wyremontowanie ul. Wąskiej na odcinku od Szwajcarskiej do Słonecznej. Kwota inwestycji nie powinna przekroczyć 350 tys. zł.

Urząd Miasta Legionowo, w 2023 roku, planuje również przeprowadzenie długo odkładanego remontu Willi Kozłówka, gdzie ma powstać filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kontynuować prace związane z budową tunelu w ciągu ul. Kwiatowa - Polna.

Miasto wyemituje obligacje

Ponieważ sytuacja gospodarcza w Polsce jest dość trudna, a działania rządu PiS utrudniają funkcjonowanie samorządów (Polski Ład ograniczył wpływy do budżetów gmin) legionowski ratusz, by zapewnić środki na realizacje inwestycji, planuje wyemitowanie obligacji na kwotę 18 mln zł.

Pomimo wszystkich trudności zewnętrznych projekt budżetu na przyszły rok dąży do zachowania zrównoważonego rozwoju w naszym mieście. Jednakże koszty przeprowadzanych inwestycji stale rosną, dlatego też gmina dokona emisji obligacji na poziomie 18 mln zł. 

- czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Legionowo.

Urzędnicy przyznają jednocześnie, że w przyszłym roku będą stale monitorować stan finansów i sytuację gospodarczą. Jeśli będzie potrzeba budżet miasta będzie zmieniany.

Projekt budżetu został stworzony przy trudnej do przewidzenia sytuacji makroekonomicznej kraju. Wciąż odczuwalne są skutki pandemii Covid-19. Wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do rosnącej inflacji, gwałtownego wzrostu cen energii i paliw. Na sytuację finansową miasta w roku 2023 wpływ mają też rządowe reformy systemu podatkowego. Ich skutkiem są zmniejszone wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projekt budżetu zakłada, że w przyszłym roku wyniosą one niewiele ponad 80 mln zł, czyli mniej niż w latach ubiegłych. Do 2020 r. notowały one zaś stabilny wzrost.

- informuje legionowski ratusz.

Dochody własne na 2023 r. zostały zaplanowane w ogólnej kwocie – 240 295 807 zł i stanowią 94,35% dochodów ogółem. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wynoszą one 4 826,48 zł.

W projekcie budżetu na 2023 r. podobnie jak w latach ubiegłych najbardziej kosztowną pozycję stanowi oświata i wychowanie stanowiąc prawie 44% wydatków ogółem (ponad 124 mln zł). Natomiast kolejne z najważniejszych wydatków to: gospodarka komunalna i ochrona środowiska – niewiele ponad 11%, pomoc społeczna – 7,48% oraz zadania związane z rodziną – 7,44%, a także transport i łączność – 6,48%.

Planowane przychody i dochody budżetu Miasta Legionowo w 2023 roku mają wynieść ponad 289 mln zł. 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%