Zamknij
REKLAMA

Legionowo: Do zalewanych wodą ulic musimy się przyzwyczaić

11:02, 09.06.2022 | Redakcja
Skomentuj Skrzyżowania ulic gen. Roi i Wrzosowej w Legionowie jest regularnie zalewane wodą po obfitych opadach deszczu. Fot. Legio24.pl
REKLAMA

Pod koniec maja nad Legionowem przetoczyła się ulewa. Jej skutki w sposób szczególny odczuli mieszkańcy rejonu skrzyżowania ulic gen. Roi i Wrzosowej. W sieci Internet pojawił się film, na którym widać, jak skrzyżowanie to jest całkowicie zalane i w zasadzie nieprzejezdne. Postanowiliśmy zapytać w Urzędzie Miasta Legionowo, czy planowane są prace, które zapobiegłyby w przyszłości tego typu zdarzeniom.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z legionowskiego ratusza nie napawa optymizmem. W rejonie skrzyżowania ulic gen. Roi i Wrzosowej nie są planowane żadne inwestycje mające poprawić jego odwodnienie. Do chwilowych podtopień, jak sugeruje Urząd Miasta, trzeba się po prostu przyzwyczaić.

- Nie planuje się budowy kanalizacji deszczowej obejmującej skrzyżowanie Roi/Wrzosowa - pisze w odpowiedzi na nasze pytanie Kamil Stępkowski z Referatu Kultury i Współpracy Urzędu Miasta Legionowo, który dodaje przy okazji, że od 2015 roku w Polsce mamy permanentną suszę meteorologiczną.

- Właściwie w całym kraju możemy mówić o bardzo dużym deficycie wody w glebie. Jednym ze sposobów walki z tym zjawiskiem jest zagospodarowywanie wody opadowej w tym miejscu, w którym wystąpił opad a nie np. przetłaczanie jej za duże pieniądze do Wisły. Ze względu na zmiany klimatu zdarzają się coraz częściej krótkotrwałe, ale gwałtowne opady, które powodują zagrożenia w postaci nagłych podtopień. Z takimi zjawiskami nie poradzi sobie jednak ani kanalizacja deszczowa, ani lokalne systemy odwodnienia. Musi upłynąć jakiś czas aby przejęły one wodę, a w przypadku odwodnień lokalnych aby urządzenia rozsączyły ją w gruncie

- dodaje Kamil Stępkowski z legionowskiego ratusza.

Skrzyżowania ulic gen. Roi i Wrzosowej w Legionowie jest regularnie zalewane wodą po obfitych opadach deszczu. Fot. Legio24.pl

Wina mieszkańców? 

Pracownik Urzędu Miasta Legionowo zwraca także uwagę na jeszcze jeden aspekt. Czasami podtopienia to także efekt niezamierzonych działań samych mieszkańców. Chodzi o wodę, która spływa na pas drogowy z posesji.

- Mieszkańcy muszą także podjąć trud i wykonać prace zapobiegające odprowadzaniu wody ze swoich posesji na drogę. W przeciwnym wypadku nie jesteśmy w stanie zagospodarować całej wody w obrębie pasa drogowego - informuje Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta Legionowo.

Brak komentarza do zmiany planów zagospodarowania

Do ratusza skierowaliśmy także pytanie, czy zmiana planów zagospodarowania sąsiedniego Bukowca A w kierunku dopuszczenia gęstszej zabudowy (...) jest właściwym kierunkiem (w kontekście zalewania ulic wodą). Urzędnicy jednak unikają udzielenia odpowiedzi na tak postawione pytanie. Poniżej cytujemy otrzymaną przez naszą redakcję odpowiedź.

Ulice Roi i Wrzosowa nie leżą w obszarze Bukowca A, dla którego opracowywany jest plan. Dla prawidłowego zagospodarowania wody deszczowej i roztopowej najważniejsze jest, aby każdy zagospodarowywał ją na swoim terenie.

UM Legionowo

[ZT]116504[/ZT]

[ZT]116687[/ZT]

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

II

0 0

Co do podtopień to Kujawska i róg Gnieźnieńskiej też są regularnie zalewane. Podania i prośby też nic nie pomagają
20:59, 16.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%