Zamknij

Legionowo: Mieszkańcy Bukowca A boją się "szeregowców". Chcą zakazu

20:55, 22.05.2022 Redakcja Aktualizacja: 13:26, 26.05.2022
Skomentuj Dyskusja publiczna w sprawie zmian w planie zagospodarowania Bukowca A w Legionowie. Fot. Legio24.pl Dyskusja publiczna w sprawie zmian w planie zagospodarowania Bukowca A w Legionowie. Fot. Legio24.pl

W piątek (20.05) w legionowskim ratuszu odbyła się dyskusja publiczna w sprawie uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Bukowca A. Wzięło w niej udział ponad 50 mieszkańców - to bardzo dużo, jak na tego typu spotkanie. Legionowianie, którzy o godz. 16:30 stawili się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przede wszystkim zgłaszali jeden postulat - zablokowanie intensywnej zabudowy i zachowanie charakteru dzielnicy, w której dominuje zabudowa jednorodzinna i mnóstwo zieleni. 

Piątkowe spotkanie prowadziła, w imieniu władz miasta, kierownik Referatu Planowania Przestrzennego UM Legionowo, Marzena Tarnowska. Nowy plan zagospodarowania dla Bukowca A referowała z kolei mieszkańcom odpowiedzialna za jego stworzenie architekt.

Długa debata

Spotkanie, które trwało około 3 godziny przebiegało momentami burzliwie, aczkolwiek merytorycznie. Po przedstawieniu przybyłym do ratusza ogólnych założeń nowego planu, przystąpiono do dyskusji.

W czasie jej trwania mieszkańcy zwracali uwagę przede wszystkim na to, że przedstawione im rozwiązania dopuszczają możliwość powstawania na Bukowcu A tak zwanej zabudowy szeregowej. Zabudowa taka przez mieszkańców dzielnicy nie jest mile widziana, bo powoduje wiele problemów na co dzień - brak miejsc parkingowych, mniej miejsc w placówkach oświatowych, wycinanie drzew itd.

Betonowa pustynia, zamiast zieleni

Proces powstawania tzw. szeregowców można zaobserwować w wielu rejonach Legionowa - ostateczny krajobraz jest taki, że z działek znikają praktycznie wszystkie drzewa, a powierzchnią biologicznie czynną jest betonowa płyta ażurowa, pełniąca funkcję podjazdu, czy parkingu. Wszystko oczywiście w majestacie prawa. Zielony niegdyś teren staje się betonową pustynią.

Uwagi rozpatrzy prezydent

Przedstawiająca założenia nowego planu architekt wielokrotnie zachęcała mieszkańców do składania uwag. - Zasypmy urząd uwagami - padały głosy z sali. Można się więc spodziewać, że do ratusza trafi niebawem spora liczba pism w tej sprawie.

Co ważne, zgłoszone przez mieszkańców uwagi zostaną rozpatrzone przez prezydenta miasta. Te, których prezydent nie uwzględni, trafią pod obrady Rady Miasta. To radni ostatecznie zdecydują o kształcie nowego planu.

Jak zgłaszać uwagi do planu?

Swoje uwagi do nowego planu zagospodarowania Bukowca A mieszkańcy mogą składać do 9 czerwca. Można to zrobić pisemnie - za pomocą poczty tradycyjnej lub za pomocą e-maila.

Co ważne, nowy plan zagospodarowania dla Bukowca będzie wyłożony w ratuszu tylko do 26 maja. Po tym terminie zapoznanie się z nim będzie niemożliwe. Projekt planu jest dostępny TUTAJ.

Zgodnie z art. 8c ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uwagi do projektu planu mogą być wnoszone:

- w formie papierowej na adres: Urząd Miasta Legionowo, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41, 05-120 Legionowo,
- w formie elektronicznej, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej: poprzez pocztę elektroniczną na adres: [email protected]
- za pośrednictwem platformy usług administracji publicznej ePUAP: epuap.gov.pl/wps/portal (adres skrzynki podawczej na ePUAP: /UMLegionowo/skrytka).

Co zawiera wersja planu zagospodarowania Bukowca A zaproponowana przez władze miasta?

Przygotowany przez Urząd Miasta Legionowo projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy Bukowiec A daje zielone światło dla zagęszczenia Bukowca A, w tym zabudową szeregową. Dla przykładu zapisy o podziale gruntów zezwalają, aby w dużej części dzielnicy na każdych 250 m2 gruntu mógł powstać jeden segment, czyli na 1000 m2 działki pozwoli na wybudowanie aż 4 segmentów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej.

Zagęszczenie zabudowy wpłynie ujemnie na liczbę miejsc parkingowych i zmniejszenie się powierzchni terenów zielonych. Na jednej z działek przy ul. Bałtyckiej dopuszczona będzie zabudowa wielorodzinna, czyli po prostu bloki.

Szerzej o zmianach w planie zagospodarowania Bukowca A pisaliśmy w poniższej wiadomości:

[ZT]116348[/ZT]

Czy da się w planie jasno zapisać brak zgody na zabudowę szeregową?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi “tak”. Doskonałym przykładem gminy, która wprowadziła taki zakaz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest gmina Stare Babice koło Warszawy. Władze gminy, opracowując plan zagospodarowania terenu wsi Janów zapisały wprost, że zabudowy szeregowej na danym terenie być nie może. Tak skonstruowany plan zagospodarowania został przyjęty i opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Z planem zagospodarowania gminy Stare Babice, dla terenu wsi Janów można się zapoznać TUTAJ. 

Nie od dziś wiadomo, że deweloperzy działają w myśl zasady, co nie jest zakazane, jest dozwolone. Dlatego tylko sformułowanie w planie odpowiedniego zakazu, może ochronić mieszkańców przed zbyt intensywną zabudową.

Smogorzewskiego i zastępców na spotkaniu nie było

Mieszkańcy już od początku spotkania wyrażali zdziwienie i niezadowolenie z faktu nieobecności prezydenta Smogorzewskiego. Nie pojawił się także żaden z jego zastępców. Ten fakt dziwi szczególnie, ponieważ kwestia zagospodarowania przestrzennego Legionowa, a co za tym idzie temat zagęszczania zabudowy od lat jest jednym z najważniejszych, poruszanych w przestrzeni publicznej.

- To ja na niego głosuję, a on (prezydent - przyp. red.) nie przychodzi na takie ważne spotkanie - powiedziała oburzona mieszkanka Bukowca A.

Czy w sprawie zagęszczenia zabudowy powinno się odbyć referendum?

W połowie maja do Rady Miasta Legionowo wpłynął wniosek w sprawie zorganizowania w Legionowie referendum, w którym mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć na temat dogęszczania zabudowy. Jeden z mieszkańców chce, by wszyscy mogli się wypowiedzieć na temat wyrastającej w Legionowie “jak grzyby po deszczu” zabudowy szeregowej. Petycja będzie rozpatrywana prawdopodobnie na najbliższe sesji Rady Miasta.

Wyniki takiego referendum - jeśli wzięła by w nim wystarczająca liczba mieszkańców - byłyby wiążące dla władz miasta i obligowałyby do ewentualnej zmiany wszystkich planów zagospodarowania przestrzennego.
 

[ZT]116541[/ZT]

 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

DarekDarek

3 0

1. Dyskusja merytoryczna. 2. Pani projektantka planu przyznała (nareszcie) rację, że w planie można dokonać zapisów zakazujących. 3. Nie obeszło się bez polityki. 4. Co dalej?
12:58, 26.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

GrazkaGrazka

0 0

Dramat. Obrzydliwe budynki. Betonują na maksa piękne kiedyś działki. Wycinka do zera. I to wszystko zgodnie z prawem? A gdzie myślenie, gdzie ?
Mozna zmienić ten fatalny plan zagospodarowania!!! Lenie 17:19, 27.09.2022


reo
0%