Zamknij

Obowiązkowa informacja o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracę. Szykują się zmiany w Kodeksie Pracy

09:56, 09.12.2024 Aktualizacja: 10:57, 09.12.2024
Skomentuj PAP PAP

Pracownicy będą mogli wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej średnich poziomów wynagrodzenia w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę – wynika z poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu Pracy. Posłowie chcą też wprowadzić obowiązek umieszczania w ogłoszeniach o pracę informacji o proponowanym wynagrodzeniu.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do Sejmu projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany w ustawie dotyczą wprowadzenia większej transparentności w informowaniu o wysokości wynagrodzeń pracowników. Chodzi zarówno o podstawową lub minimalną płacę godzinową lub płacę miesięczną jak i inne świadczenia pieniężne lub rzeczowe, w tym składniki uzupełniające lub zmienne otrzymywane od pracodawcy z racji zatrudnienia i wymiaru czasu pracy.

„Pracownicy mają prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczącej ich indywidualnego poziomu wynagrodzenia oraz średnich poziomów wynagrodzenia, w podziale na płeć w odniesieniu do kategorii pracowników wykonujących taką samą pracę jak oni lub pracę o takiej samej wartości” – wskazano w ustawie.

Zgodnie z proponowanymi przepisami pracodawca będzie miał maksymalnie 14 dni na udzielenie odpowiedzi w sprawie wynagrodzeń. W przypadku nieprecyzyjnych lub niekompletnych informacji, pracownik będzie mógł wystąpić o dodatkowe wyjaśnienia.

Pracodawcy będą musieli podawać informację o wynagrodzeniu  w ogłoszeniach o pracę

Posłowie zaproponowali też wprowadzenie obowiązku informowania osób ubiegających się o pracę o początkowym wynagrodzeniu lub jego przedziale przewidzianym w odniesieniu do danego stanowiska.

„Bardziej precyzyjne określenie wynagrodzenia oznacza, że trudniej zaproponować krzywdzące warunki kandydatom i kandydatkom na ostatecznych etapach rekrutacji. Ponadto, mając wiedzę na temat proponowanych dla danych stanowisk pensji, już zatrudnieni pracownicy mogą lepiej monitorować, czy nie zatrudnia się ich na krzywdzących warunkach” – wskazano w ocenie skutków regulacji.

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że w przeciwieństwie do wielu państw członkowskich Unii Europejskiej w Polsce nie funkcjonują ani zwyczajowe, ani prawne środki rozpowszechniania informacji o wynagrodzeniach. 

„W odróżnieniu od państw skandynawskich, obywatele Polski nie mogą uzyskać drogą urzędową informacji o zarobkach innych osób (opracowanych np. na podstawie zeznań podatkowych). W efekcie newralgiczna kwestia zarobków staje się przedmiotem podejrzeń i konfliktów” – zaznaczono w uzasadnieniu.

Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. 

Obecnie projekt ustawy został przesłany do zaopiniowania przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu oraz Biuro Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji Kancelarii Sejmu.

mr/

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%